Keresés
Close this search box.
Keresés

Korkirályok és korkirálynők a bajnokok között

A kor csak egy szám, mondják, a sport viszont számok, pontok, centik és másodpercek bűvöletében zajlik. Éljenek soká bajnokaink, érmeseink, pontszerzőink! Legidősebb bajnokaink előtt tisztelgünk.

Ha korról van szó, mi, magyarok visszük el a pálmát! A legidősebb olimpiai bajnok ugyanis Keleti Ágnes a maga 103 évével, és ne feledjük el, hogy ő eredményesség tekintetében is az élbolyhoz tartozik. Összesen öt olimpiai aranyérmet szerzett a viharos melbourne-i játékokon a magyar női tornászcsapat tagjaként. Abból a legendás csapatból rajta kívül már csak Kertész Alíz él, ő 89 esztendős.

Az eredményesség tekintetében rekordnak számító helsinki olimpián a győztes öttusacsapat tagja volt a ma 97 éves Benedek Gábor, aki második a korlistán. Szerencsére az öttusázók közül többen is itt vannak még velünk, a legidősebbek listáján a kilencedik helyen áll Török Ferenc, aki Tokióban egyéniben, Mexikóvárosban pedig a győztes csapat tagjaként állhatott a dobogó legfelső fokára. Az egykori szövetségi kapitány és ügyvéd biztosan jó egészségnek örvend, hiszen nemrég a közösségi médiában jelezte, hogy egyike volt azon utasoknak, akiket az egyik fapados légitársaság nem repített el időben a nyaralására. Egykori csapattársa, a nemzet sportolója, Balczó András 86 esztendősen követheti majd a párizsi olimpia eseményeit, és figyelheti, mi lett a klasszikus öttusából, amelynek ő háromszoros bajnoka és sportági legendája.

A MOB-életmûdíjával kitüntetett Török Ferenc olimpiai bajnok öttusázó a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közgyűlésén.
MTI/Hegedüs Róbert

Bajnokaink kor szerinti listáján a bronzérem a Tokióban diadalmaskodó párbajtőrcsapat tagjáé, Bárány Árpádé, aki idén 93 éves.

Ne feledkezzünk meg a többi „pontszerző helyről” sem, hiszen Magay Dániel és Juhász Katalin vívók – előbbi a melbourne-i kardcsapat, utóbbi a tokiói női tőrcsapat tagja – 92 esztendősen szerepelnek a korlistán. Őket követi a melbourne-i úszóbajnoknő, Gyenge Valéria és a kardvívó Hámori Jenő, mindketten betöltötték már a 91. évüket.

A magyar sport kategóriában Prima Primissima-díjra jelölt Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok vívó az MTK budapesti vívótermében 2016. október 10-én.
MTI Fotó: Bruzák Noémi

Vívó bajnokaink közül többen vannak még a nagy idők tanúi között, így a 89 esztendős B. Nagy Pál és Pézsa Tibor, Dömölky Lídia (88), Rejtő Ildikó (87) és Schmitt Pál (82).

Egy igazi sportcsalád feje a 88 esztendős Németh Ferenc, az öttusa kétszeres római bajnoka, akinek fia, Németh Zsolt és menye, Jánosi Zsuzsa a pástokon bizonyított, nászasszonya, Ducza Anikó pedig kiváló tornász volt.

Fotó: Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász MTI / Illyés Tibor