Zselici Csillagpark
Zselickisfalud
A Zselici Tájvédelmi Körzet szívében létesült Csillagpark 2009-ben – Európában elsőként – nemzetközi csillagoségbolt-park címet kapott. A rendkívül alacsony fényszennyezésnek köszönhetően a csillagok olyan részleteit is láthatjuk szabad szemmel, amelyeket az ország legtöbb pontjáról már lehetetlen megfigyelni. A csillagvizsgálóban a csillagászati és természeti témájú kiállítások mellett a kupolában található negyven centiméter átmérőjű tükrös távcsővel az égbolt rejtett kincsei, a Naprendszer bolygói, gyűrűik és holdjaik, a csillaghalmazok és távoli galaxisok részletei is megcsodálhatók éjszakánként. Nappal sem maradunk különleges élmények nélkül, ugyanis egy speciális naptávcsőnek köszönhetően a Nap aktív felszínét is megvizsgálhatjuk.

Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont
Eger
A planetáriumi előadásokkal egybekötött esti távcsöves megfigyeléseken a világűr rejtelmeibe tekinthetünk be, és az állandó tudományos kiállítások mellett látványos csillagászati, fizika- és kémiaórákon is részt vehetünk. Ha a csillagászat története iránt is érdeklődünk, érdemes felkeresni a hatodik emeleten működő múzeumot, melyben megismerkedhetünk a letűnt korok csillagászai által használt műszerekkel. A tudomány varázslatos útjaira tett kirándulások után ne hagyjuk ki a nyolcadik emeleten található kilátóteraszt sem, ahonnan pazar panoráma nyílik Eger gyönyörű belvárosára.



Borbás Mihály Látogatóközpont és Csillagleső Planetárium
Baja
Amellett, hogy óvodás kortól várják a gyerekeket játékos ismeretterjesztő programokkal, teljes kupolás planetáriumi filmvetítésekkel, csillagászati előadásokkal és nappali, valamint éjszakai távcsöves bemutatókkal kápráztatják el az égi csodák iránt érdeklődő látogatókat.
Svábhegyi Csillagvizsgáló
Budapest
A Budapest határában található csillagvizsgálóban az ország legnagyobb bemutató távcsöveivel csodálhatunk meg távoli égitesteket. Nappal, derűs időben speciális naptávcsövekkel különböző hullámhosszokon figyelhetjük meg a napkitöréseket és napfoltokat, esténként pedig lézertollas csillagképtúrán vehetünk részt, vagy a modern távcsöveknek köszönhetően hihetetlen részletességgel vizsgálhatjuk meg a holdkrátereket, a Jupiter felhősávjait és holdjait vagy a Szaturnusz gyűrűi közti réseket, színes csillagpárokat, felrobbant csillagok maradványait, üstökösöket, csillagközi gázködöket és szikrázó csillaghalmazokat. Az előadóteremben mikroszkópok alatt figyelhetjük meg a meteoritgyűjtemény különlegességeit, így például a Holdról, a Marsról és a Merkúrról származó kőzeteket, melyek közül többet akár kézbe is vehetünk.


Planetárium
Pécs
Hosszú évtizedek óta kémlelheti a nagyérdemű az égbolt csodáit Pécsett, ugyanis az ország első optikai planetáriuma itt nyitotta meg kapuit az 1970-es években. A csillagvizsgálóként is működő régi létesítmény helyett ma már a Zsolnay kulturális negyed planetáriuma várja az érdeklődőket, méghozzá nem is akármilyen képminőséggel – Európában ugyanis elsőként itt állt szolgálatba az a digitális vetítőgép, amely felbontásával és képminőségével messze kiemelkedik társai közül. Az izgalmas előadásokkal kísért „égbolti színházban” olyan csillagokat, csillagképeket és jelenségeket is megismerhetünk, melyek a magas fényszennyezés miatt szabad szemmel a világ legtöbb pontján ma már láthatatlanok.
Pannon Csillagda
Bakonybél
Rendkívül sokoldalú hely, ahol az égbolt szépségeivel és az űrkutatás történetével is közelebbi ismeretségbe kerülhetünk. A csillagda épületében négyszáz négyzetméteres állandó kiállítást találunk a csillagászat és az űrkutatás történetéről, ahol meteoritsimogató, marsjáró modell és egy igazi szkafander várja a látogatókat. Itt található hazánk legmodernebb digitális planetáriuma; bármely napszakban elrepülhetünk egy kozmikus utazásra. Nappal, derült időben egy különleges hidrogén-alfa szűrővel ellátott távcsővel a Napot, éjszaka a csillagos égboltot ismerhetjük meg, a moziteremben pedig egy különleges marsi utazáson is részt vehetünk: beutazzuk a Szaharát, hogy megértsük, milyen is lehet a vörös bolygón kalandozni. Megismerjük a marsi robotokat, és Charles Duke űrhajóstól (Apollo–16) megtudjuk, milyen is egy távoli égitesten autózni.


Kecskeméti Planetárium
Gyönyörködjünk az égitestek mozgásában, űrszondák által készített színes közelképekben, illetve a legjobb távcsövekkel fényképezett égitestekben. Megtekinthetjük a világ bármely pontjáról látható csillagos eget, miközben a Föld forgását szimulálva megérthetjük, hogy milyen látványt nyújtana, ha felgyorsulna az idő. De akár egy rakétakilövést vagy űrhajós utazást is átélhetünk szinte testközelből. A rendszeres előadásokon számos izgalmas részletet ismerhetünk meg a bolygókról, csillagokról, csillagképekről, a csillagászat és az űrkutatás legújabb eredményeiről.
Bükki Csillagda
Répáshuta
A Bükki Csillagda kiállításának központi témája a Nap. Éltető csillagunk Földre gyakorolt hatása mellett a csillagtípusokat, a csillagok életét és Napunk szemmel láthatatlan jellemzőit is megismerhetjük. A hő érzékelése, a látható és láthatatlan sugárzások mind-mind terítékre kerülnek, sőt holografikus kijelzők, hologúlák és a kiterjesztett valóság segítségével kalauzolnak végig bennünket ebben a lenyűgöző világban. A csillagdában helyet kapott egy Magyarországon páratlan méretű meteoritgyűjtemény is, és a Holdról és a Marsról származó kőzeteket is megtekinthetünk. A távcsőparknak köszönhetően változatos és látványos éjszakai, csillagvadászós programokon vehetünk részt, az óriási vetítőfelülettel rendelkező planetáriumban pedig páratlan élményben lehet részünk.
