Idén lesz három évtizede, hogy megnyitotta kapuit a Fonó Budai Zeneház, a jubileumi esztendőhöz pedig különleges programok társulnak. Az intézményben már hosszú ideje tradíciónak számít, hogy a balkáni hagyományok szerint elbúcsúztatják a óévet, és köszöntik az újat. Ugyanis a szerb nemzetiség nemcsak nyelvében, vallásában, de naptárhasználatában is különbözik a magyarságtól: az ortodox egyház nem tért át a Gergely-naptárra, továbbra is az ókorban kidolgozott Julianus-naptárt használja, így a pravoszláv újévet január 13-án ünneplik.
Az eseményen fellép a Balkan Pop Up, amely a balkáni zenék önkényesen kiválasztott anyagaiból kísérel meg „délibábként fel- és eltűnő légköri jelenségeket alkotni”. A balkáni dallamokban való elmerülés számukra egyfajta különös átlényegülést jelent, miközben a repertoárban főként makedón, bolgár, szerb, bosnyák, román dallamok csendülnek fel.
A Poklade zenekar muzsikájában lényegében egyesül az egész Balkán, azaz a kabócák éneke, a szétpattanó üvegszilánkok, a rakija tüzessége, ízek, illatok, színek és zamatok, fájdalom és életigenlés, de valamiféle ősi energia is. A formációt olyan legendás mesterek, mint Versendi Kovács József, Tiszai György és Peti Kovács István tanítványai alapították 2010-ben, Mohácson.
A szerb újévvel újra megnyílnak a Fonó táncházai is, így a Martenica bolgár, a Kolo délszláv, a Berka moldvai és a szerdai vonós táncházak is. Havonta egy alkalommal a Sarjú banda kamasz táncházába várják a tizenéveseket, de a gyerekekről sem feledkeznek meg.
A Poklade olyan, mint Mohács – egy zenekar, amely divatba hozza a tamburazenét | Magyar Krónika
Mintha arra jött volna létre, hogy az ember ki tudja adni a fájdalmat, bírja ki a nehézséget, és minden mellett képes legyen jól érezni magát – mondják a balkáni zenéről a mohácsi Poklade zenekar tagjai. S ahogy velük beszélgetünk, rájövünk, a formáció ugyanerről szól.
Kiemelt kép: Szerb Újév a Fonóban (Fotó: Szőke Péter)