Egy nemzetközi kutatócsoport, amelynek egyik vezető tagja Stephen Mojzsis, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont munkatársa, exobolygók kémiai és légköri összetételét vizsgálja.

A Naphoz hasonló csillagok körül keringő sziklás bolygók elemzése révén a kutatás hozzájárulhat ahhoz, hogy mélyebb megértést nyerjünk saját bolygónkról is.

A hat évig tartó projekt célja a csillagászat, geokémia és asztrofizika szakterületeinek újszerű ötvözése, mely új, interdiszciplináris tudományos terület kialakításához vezethet.

Az Európai Kutatási Tanács (ERC) 4,5 milliárd forintos támogatásával indított program további vezetői Fabrice Gaillard a francia CNRS-től és Kevin Heng a müncheni Ludwig-Maximilians-Universität kutatója.

A vezetők hosszú távú tervei között szerepel egy új tananyag kialakítása is, amely elősegítheti a fiatal kutatók képzését.

Mojzsis professzor kifejtette, hogy a program során szeretnék tovább építeni a geológia és csillagászat közötti, eddig elhanyagolt kapcsolatot is, lehetőséget biztosítva ezáltal a bolygók szerkezeti alapjainak mélyebb, kozmikus szintű vizsgálatára.

A Geoastronomy különleges lehetőséget kínál a földtudományok és az asztrofizika együttes alkalmazására az exobolygók kutatásában. A program célkitűzése nem csupán a tudományos világot nézve jelentős, de az új generációs kutatók képzésében is hasznos lehet.

Az oktatási kezdeményezés alapvetően új szemlélettel gazdagítja a fiatal kutatók látókörét, lehetővé téve számukra a geológiai és csillagászati megközelítések összekapcsolását a bolygók keletkezésének és fejlődésének vizsgálatában.

Fotó: Pexels