Huszáros nap a szentendrei skanzenben
A nemzeti ünnepen huszárok népesítik be a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum területét: a szereplők korabeli viseletet öltve díszbemutatóval és ügyességi játékokkal mutatják be a lovas katonák tudását. A látogatók megismerkedhetnek a március 15-ei forradalom eseményeivel és szereplőivel, a kis huszárok próbára tehetik tudásukat a „kiképzőiskolában”, a zenés verbunkolás során pedig felcsaphatnak katonának. A bicentenárium alkalmából Petőfi Sándor irodalmi munkásságát is érintik a nap programjai: játékos feladatok kalauzolják a látogatókat a János vitéz világába, a költő alakjához kapcsolódó rejtvény megfejtői pedig Petőfi egyik kedvenc ételét kóstolhatják majd meg.


Ingyenes programok a Nemzeti Múzeumban
Különleges kurátori tárlatvezetéseken vehetnek részt a látogatók: négy, erre az alkalomra kialakított tematikus múzeumi túraútvonalon végigsétálva felfedezhetik a Nemzeti Múzeum állandó kiállításainak rejtett kincseit. A múzeumi játéktér forradalmi tematikájú óriás játékai nem csak a gyerekeket várják; forradalmi szélforgóval, óriás társasjátékkal és óriás kirakóval idézhetjük meg a történelmi alakokat. A szervezők egy érdekes memóriajátékkal és egy múzeumi kincskeresővel is készülnek: előbbi játéknál a tárgyakon keresztül elevenedik meg a magyar nemzet történelme, a kincskereső pedig segít megérteni, hogy mit mesélnek a múltról a festmények és a szobrok mozdulatlanná vált alakjai. A legkisebbek a színezősarokban kerülhetnek közelebb a múzeum leghíresebb műtárgyaihoz. Ha pedig egy kis gasztrokalandra vállalkoznánk, a Geraldine (Auguszt) cukrászdában megpróbálkozhatunk egy marcipánkokárda elkészítésével is.

Talpra Érd!
Érd, Magyar Földrajzi Múzeum
A március 15-éhez kötődő érdi tavaszindító minifesztiválon mindent megtudhatunk a huszáréletről és -hagyományokról, köszönhetően a műsorban közreműködő Mikecz Kálmán Huszár Bandériumnak. De nem csak a bemutató miatt érdemes ellátogatni a Magyar Földrajzi Múzeumhoz: a Hahota Gyermek Színház előadásában megnézhetjük a Ludas Matyit, Kalap Jakab- és Aurevoir.-koncerteken mulathatunk, a gyerekek pedig népi fajátékokkal, kézműves-foglalkozásokkal, fotószínházzal, íjászkodással és kosárhintázással múlathatják az időt.
Pesttől Aradig, eufóriából letargiába
Békéscsaba, Munkácsy Mihály Múzeum
Megtekinthető március 15-től július 2-ig
A Munkácsy Mihály Múzeum az 1848‒1849-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulójára nagyszabású kiállítással készült. A tárlat célja, hogy az országos események mellett a Békés megyei eseményeket helyezze a fókuszba. A Forrainé Kovács Márta történész vezetésével készült kiállítás több múzeum anyagából és számos magángyűjtő tárgyaiból állt össze, melyeket korábban nem láthatott még együtt a nagyközönség. A helytörténetre is fókuszáló tárlat a szabadságharchoz kötődő több mint százhúsz tárgyat és közel száz illusztrációt mutat be.


Szabadság, szerelem – zenés irodalmi előadás Petőfiről
Budapest, Hagyományok Háza
A zenés irodalmi darab arra vállalkozik, hogy bemutassa Petőfi forradalmi hevületét, verseinek szenvedélyét, a szabadság és a szerelem mindent elsöprő jelentőségét a költő életében. Petőfi születésének bicentenáriuma alkalmából készült darabhoz kilenc könnyűzenei előadó – Aurevoir., Dánielfy, Ember Márk, Paulina, Romengo, 4S Street, Trap kapitány és a Tha Shudras, The Biebers – készített versfeldolgozást úgy, hogy saját zenei és képi világukat ötvözték a költő verseivel. A Petőfi-versfeldolgozásokkal színesített előadás szövegkönyvét – Szendrey Júlia, Petőfi Sándor és Ady Endre műveinek felhasználásával – Ugron Zsolna József Attila-díjas írónő jegyzi. Az előadás ingyenes, de regisztrációhoz kötött.
Családi programok a Budavári Palotanegyedben
Szabadtéri kiállítás, múzeumpedagógiai foglalkozás, rajzfilmvetítés, megelevenedő történelem, kézműves-foglalkozások, interaktív gyerekjátékok, fegyverbemutató és lovas huszárok, valamint a huszárzenekar fúvósai várják a látogatókat a Budavári Palota több helyszínén. A Várkert Bazárban a programok a Petőfi 200 emlékév szellemében a János vitéz köré szerveződnek majd, a Lovarda épületében kézműves-foglalkozásokon kokárdákat, huszáros ujjbábokat készíthetnek majd a gyerekek, illetve toborzó-harangjáték segítségével ismerhetik meg a huszárok csengőjelzéseit. A Csikós-udvaron fegyverbemutatón találkozhatunk a régmúlt katonai hagyományaival, az Élő történelem improvizációs előadásain pedig megismerhetjük az 1848–49-es forradalom és szabadságharc budai várhoz köthető eseményeit. A programok ingyenesek, de némelyiknél előzetes regisztráció szükséges.


Múltidézés a pákozdi Katonai Emlékparkban
Népdalok és operarészletek segítségével elevenedik meg a forradalom kora, szabadtéri tárlatvezetéseken és interaktív huszártörténeti kiállításon kerülhetnek közelebb a látogatók 1948–1949 eseményeihez, miközben a gyerekek hadtörténeti gyerekfoglalkoztatón ismerkedhetnek meg a múlttal.
Ingyenes látogatás a Parlamentben
Március 15-én kitárja kapuit az Országház: ingyenesen, regisztráció nélkül tekinthető meg a díszlépcsőház, a kupolacsarnok és a Szent Korona.
Huszárkaland a Magyar Zene Házában
A legkisebbeket szólítja meg a Magyar Zene Háza huszáros tematikájú zenés játékával: sok zenével, tánccal, harmonikaszóval együtt erednek majd a Hős Huszár elveszett kincseinek nyomába.