A Kaláka az elmúlt 55 év során több mint 300 költő verseit énekelte meg, valamint sok száz saját dalt jelentetett meg. Repertoárjukban klasszikus és kortárs költők versei és gyerekdalok egyaránt szerepelnek. Több költő verseiből önálló lemezt is készítettek, így például Kányádi Sándor, Kosztolányi Dezső, József Attila, Szabó Lőrinc, Tamkó Sirató Károly, Weöres Sándor, François Villon, Szergej Jeszenyin és Arany János munkásságából is merítettek.

Gryllus Dániel a PajtaKult stábjának elmesélte, hogy a költői esteken rendszeresen színészekkel közösen lépnek fel. 1975-ben Latinovits Zoltán javasolta először, hogy tartsanak közös estet, az ötletre boldogan mondtak igent, és 1975–76-ban sokfelé mentek együtt. Az eltelt évtizedek alatt fellépett velük Kányádi Sándor, Faludy György, Kozák András, a Muzsikás, Sebestyén Márta, Sebő Ferenc, Halmos Béla, Ferenczi György és a Rackajam, Palya Bea, Szalóki Ági, Lackfi János és még sokan mások.

„Volt Szabó Lőrinc-estünk Rátóti Zoltánnal, Kosztolányi-estünk Máté Gáborral, József Attila-estünk Tordy Gézával, Jordán Tamással – idézte fel Gryllus Dániel, majd hozzátette, – tehát az, hogy mi és egy színész, régi műfaj.”

Az 55. évfordulóra készülődve Kányádi-estet terveztek, amelyre Bogdán Zsoltot kérték fel. „Láttuk a kiváló kolozsvári színész Ady-estjét, és óriási ajándék számunkra, hogy együtt dolgozhattunk. Jó dolgokat kell csinálni, majd azok kapcsolódnak, mondtuk neki, és már az első előadásunk frenetikusan sikerült. Szcenírozott zenés irodalmi estnek hívjuk ezt a színház világát és a koncertet ötvöző műfajt. Színházi előadás, de mégiscsak irodalmi est, ahol mi énekeljük a Kányádi Sándor verseit, Zsolt pedig mondja őket.”

Kányádi-est

Bogdán Zsolt és a Kaláka együttes Kányádi-estjét Vannak vidékek címmel számos helyszínen rendezték meg, többek között pajtában.

Nagyon jól érzem magam a pajtában, intim, mégis nyitott, nagyon természetes helyszín, ahol nagyon otthon volt a Kányádi-est

– fogalmazott Gryllus Dániel.

Az 55. évfordulóhoz kapcsolódóan egy film is készült Kaláka – a Kárpátoktól a Karib-tengerig címmel, amely az együttes utazásairól – 55 év alatt 45 országban koncerteztek –, régi és új dalairól, valamint küldetéséről – a magyar nyelv, a magyar kultúra és a magyar identitás megőrzése, ápolása – szól.

Az összekapaszkodás sikertörténete – a Kaláka film rendezőjével, Pigniczky Rékával beszélgetünk | Magyar Krónika

A Kárpátoktól a Karib-tengerig – ez a Kalákáról szóló dokumentumfilm alcíme. 55 év muzsika, 1300 dal, 45 ország. Imponáló életmű. De a lényeg a vers, a zene, az öröm. Pigniczky Réka és csapata szerethető, érdekes filmet alkotott.

Kiemelt fotó: Wikimédia