Évszázadokat átívelő történet Szinyei Merse Pál feleségének családjáé, maga Probstner Zsófia is 101 évig élt. A német eredetű Probstnerek a 18. század legelején érkeztek a Szepességbe a pestis elől. Olyan erősen megvetették a lábukat a Felvidéken, hogy Lőcse egyik legjelentősebb családjává váltak. Bányáik és kohóik voltak, részt vettek az ivóvízhálózat építésében, az evangélikus egyház vezetőségében, és egyik tagjuk csináltatta a várfal beugrójába a festményt a lőcsei fehér asszonyról. Ez ihlette meg Jókait regénye megírása előtt.

Zsófia apja, Probstner Adolf vásárolta meg azt a híres pellengért, amelyik az evangélikus templom helyén állt, és szintén nagy szerepet kapott a Jókai regényben. Probstnerék azért licitáltak a kovácsoltvas építményre, hogy megmentsék a történelmi alkotmányt, amelybe évszázadokon keresztül a gyilkosokat, tyúktolvajokat és az éjszakai kóborláson ért hajadonokat zárták – többek közt.
A lakattal zárható szégyenketrec Probstner Adolf kertjében állt, és galambok laktak benne. Ám hamarosan az idegenforgalmi jelentőségét felismerő városvezetés visszakérte, és felállította a mai helyére, a gyönyörű városháza elé, amit A fekete város című tévésorozatból mindannyian ismerünk.

Zsófia édesapjának sorsa tragédiába torkollt. Miután felesége elhagyta, annyira kifordult önmagából, hogy megölte egy vigasztalására siető barátját, majd a vizsgálati fogságban öngyilkos lett.
Lánya, Zsófia a festő Szinyei felesége és modellje lett. Már a Majálison is szerepelt, de a kapcsolat akkor még éppen csak elkezdődött. A Lilaruhás nő festésekor Zsófia várandósan ült modellt a férjének, és saját bevallása szerint azért nézett olyan komoran a festményen, mert a kép lassabban készült, mint ahogy a baba növekedett, így a lila ruha egyre szűkebbé vált.

Szinyeiéknek hat gyermeke született, négy közülük kis korában meghalt, és a kapcsolat nem bírta el ezt a próbatételt. Egy éjjel a szomszéd birtokos, Ghilányi Imre megszöktette az asszonyt és életben maradt két kislányát. Zsófia túlélte a második férjét, sőt a második világháborút is. 1953-ban kilátástalan helyzetben kéredzkedett be a Gobbi Hilda alapította színészotthonba, ő volt az egyetlen, aki nem szakmabeliként lehetett az intézmény lakója. A Lilaruhás nő 101 éves korában halt meg, túlélve Szinyeitől született valamennyi gyermekét.
Kapcsolódó: