Rosonczy-Kovács Mihály édesapjától kapta örökül a lengyel nemzet szeretetét. Történész édesapja egész életét a lengyel–magyar barátság kutatásának szentelte, a varsói nagykövetségen dolgozott, így Mihály négy éven át lengyel óvodába, majd iskolába járt. Ezer szállal kötődik az országhoz, ahogy mondani szokta, számára Lengyelország a barátság, Itália a szerelem, a lengyel barátságot csodálatos családi ajándékként kapta, az olasz szerelem pedig kivirágzott.

Ha elvész a híd, elvész Erdély is | Magyar Krónika

A Budai 2. Honvédzászlóalj hagyományőrző katonái Budakeszin emlékeztek meg a piski csatáról. Díszsortűz, ágyúdörgés és dobpergés a szabadságharc emlékére.

A lengyel–magyar barátság évszázadokra visszanyúló, különleges kapcsolat, amely a jelenben is értéket képvisel, és a jövőben is fontos szerepet játszhat. A két nép nagyon közel áll egymáshoz lelkileg, összekapcsolja őket a közös történelmi sors. Mindkét nép önmeghatározásának fontos eleme a szabadságért, a nemzeti függetlenségért vívott küzdelem.

A magyar népi műveltség az európai kultúra része, a magyar és a lengyel népzenének közös zenei gyökerei vannak, hasonló a dallamkincsük, hangszerhasználatuk is. Mihály szenvedélye a népzene, Hungarian FolkEmbassy zenekarával fontos küldetést teljesít. A zenekar, ahogy a neve is utal rá, a népzene-diplomácia eszközével fonja még szorosabbra a szálakat a nemzetek között.

A népzene az egyik legmélyebb és legőszintébb kifejezési formája egy nép kultúrájának, és hidat is képezhet a nemzetek között. A zene megnyitja a szíveket más tudás befogadására, ezért a Hungarian FolkEmbassy koncertjeit úgy építik fel, hogy történelmi és kulturális ismereteket is átadhassanak.

„Önmagában megrendítő olvasmány az 1939-ben Magyarország által befogadott lengyel menekültek visszaemlékezése – mondja példaként –, de a koncertünkre, egy történészkonferenciával szemben, nem csak az adott korszak iránt érdeklődök jönnek el.” Hozzáteszi:

Az eseményen felcsendül a somogyi hosszúfurulya-dallam, ami nagyon erős és önmaga esztétikumában is megrendítő élmény, és ha arra ágyazzuk rá a visszaemlékezéseket arról, hogy hogyan fogadták a magyar parasztok könnyekkel a szemükben az állomásra érkező menekülteket, akkor mély érzelmi kötődés alakul ki a vendégekben a téma iránt.

A népdalok a közös emberi érzelmekről szólnak, a hasonló dallamok, ritmusok, hangszerhasználat még jobban összekapcsolhatja a népeket. Hungarian FolkEmbassy koncertjei arra is lehetőséget adnak, hogy a különböző nemzetek egymás zenei örökségén keresztül kapcsolódhassanak egymás történelméhez, kultúrájához, így a népzene nemcsak megőrző, hanem teremtő erő is lehet.

Kiemelt fotó: folkembassy.hu