„13 évvel ezelőtt egy rábaközi fiatalember kérésére Szanyba érkeztem, ahol pesti lányként igyekeztem a helyi szokásoknak megfelelni. Egészen addig nem is volt gond, míg párom édesanyja egy kéréssel nem fordult hozzám: »Tina, szaladj be a spájzba, a stelázsi alól, a vindőből hozd ki a zsírt.« Sejthetik, hogy ebből a zsír tisztán és érthetően meg volt, de a többi?!” – idézi fel az első szanyi élményeit Pályi Krisztina, az Örökségünk őrzői – Szany című film rendezője, aki civilben mezőgazdasági szaktanácsadó.
„Férjem családja mélyen vallásos, akik még a helyi hagyományokat szívvel követik. Sokszor olyan eseményekkel találtam szemben magam, mint a paszita, vagy rendezvényeken elénekelték, hogy a lányok a regruták után sírnak. Ámulattal figyeltem és szívtam magamba minden érdekességet. Mindemellett a település lakossága, egyesületei is hűen őrzik értékeiket, összefogással védik kulturális örökségünket” – fejti ki Krisztina.
A film rendezője a település múltját és mindennapjait szerette volna másoknak is megmutatni és felhívni a figyelmet arra, hogy vidéken élni érdemes és értékes. Ahogy mondja: büszkék a hagyományokra, és ezt szeretnék minél több nézőhöz eljuttatni, mert mindannyian az örökségünk őrzői vagyunk. Két évvel ezelőtt kezdett kutatómunkába, Töreki Imre a Szanyi kincsestár című könyvét alapul véve tűzte ki célul a film készítését.
Pályi Krisztina a werkfilmben kifejti, szeretnék, ha meglátnák az emberek, hogy amit ők őriznek, azt érdemes is megőrizni. Úgy véli, példaértékű, ahogy a település különböző hagyományőrző és kulturális csoportjai, patriótái összefognak, ezért fontos, hogy példaként szolgálhasson az ország más településeinek is. Ez a film tehát nemcsak Szanyról szól, hanem a Rábaközről, sőt az egész magyarságunkról is. A rendező szerint csak akkor tudunk a jövőbe tekinteni, ha ismerjük a saját múltunkat.
Emlékezzünk rá, hogy honnan is indultunk, mert ha tudjuk, sokkal erősebbek tudunk lenni a jövőben.
A film előzetese és werkfilmje a legnagyobb videómegosztó közösségi platformon érhető el. Mindkét kisfilmből hiteles képet kaphatunk a település élő hagyományainak ápolásáról és kedvet ahhoz, hogy a teljes filmet is megnézzük – erre hagyományőrző programok, idősek napi rendezvények, búcsúk programjaként megtartott filmbemutatókon van lehetőség.
Szany nagyközség Győr-Moson-Sopron vármegyében, a Csornai járásban, Rábaközben fekszik. A határában lévő mintegy 240 hektáros égererdő és a Móricz-erdő a Rábaköz őshonos növényzetének megmaradt foltjai. Az 1389-ból ismert első oklevél Zayan néven említi a községet. A győri püspökség keszői várához tartozott, és központja volt a püspökség uradalmának, 1437-ben pedig mezővárosi rangot kapott. Az 1500-as években a Rábaköz legnépesebb településévé vált.
A török időkben ez a térség is elnéptelenedett, a település a 18. században kapott új lendületet, fellendült a majorgazdálkodás, megépült a Szent Vendel-kápolna, majd a Szent Anna-kápolna, amely jelentős búcsújáró hellyé vált. Ebben az időben készült el Szany templomának a főhajója, 1783-ban pedig a klasszicista stílusú püspöki palota, amely a győri püspökök kedvelt nyári tartózkodási helye volt, ma pedig gazdag helytörténeti gyűjteménynek és könyvtárnak ad helyet.
Fotógaléria a településről és a film részleteiről:
Kuriózum a településen a Téglamúzeum. A több ezer darabos gyűjtemény tulajdonosa, Rugli Dezső az 1970-es évektől kezdve gyűjti a téglákat. A múzeumban a téglák koronként külön vitrinekben sorakoznak, vannak egyiptomi és római koriak, az Árpád-korból, a török időkből, valamint a későbbi uradalmi időkből származók is. Saját vitrinje van a Szany határában készült tégláknak, melyek között fellelhető az egykor a község határában álló Árpád-kori templom egy téglája is. Érdemes megnézni a tulajdonos saját égetésű tégláit, melyek közül néhányat mozaikok díszítenek.
A település nevét, és az állatitató kútjának emlékét őrzi a jól ismert Szélről legeljetek kezdetű népdal szövege is: „szili kút, szanyi kút, szentandrási, sobri kút”.
Forrás: szany.hu, Wikipédia
Fotók: Örökségünk őrzői – Szany című film, valamint Szany képekben Facebook csoport