Amikor gróf Nádasdy Tamás és felesége eldöntötte, hogy újjáépítik a nádasdladányi kastélyt, a legformabontóbb elképzelésük a közös hálószoba volt: a főúri párok akkoriban külön szobában háltak. A gróf és fiatal felesége nagyon szerette egymást, az alapkőletételnél még mindketten jelen voltak, de mire a pazar, Tudor-stílusú építmény elkészült, a feleséget, Zichy Ilonát már el is temették. Huszonnégy évesen, négy gyermek édesanyjaként halt meg kolerában. Nádasdy Tamás nem nősült meg soha többé, egész életében felesége emlékét ápolta, és a közügyekbe temetkezett. Benczúr Gyulát bízta meg, hogy készítsen festményt egy fénykép alapján Ilonáról, olyat, amely a menyasszonyi ruhájában ábrázolja.

Képgalériánk:

A házaspár elsőszülöttje, Tamás szintén fiatalon halt meg, hét gyermekkel hagyva egyedül özvegyét. A következő nemzedékben újabb szerelmi házasság fordult tragédiába, de ennek már történelmi oka volt. A kastélyt és a hitbizományt öröklő Ferenc gróf a család döbbenetére a Nemzeti Színház színésznőjét, Radó Máriát vezette oltár elé, időbe telt, míg a rokonság beletörődött a mezalianszba.

Az ősfás parkban, a telivérek istállói körül, a hatalmas termekben három bogárszemű Nádasdy gyermek nevelődött egy boldog családban. A kastélyban folyó életről részleteket tudhatunk meg Nádasdy Borbála önéletrajzi könyvéből, melynek címe: Zagolni szabad? Ő is leírta azt a szomorú napot, amikor megérkezett a hír: a második világháborúban gróf Nádasdy Ferenc hősi halált halt a Kiskunhalas körüli csatákban 1944-ben.

A témában készült hosszabb írásunk itt olvasható:

Kastély lélekkel | Magyar Krónika

2021 augusztusában adták át a Nemzeti kastélyprogram és nemzeti várprogram részeként felújított nádasdladányi Nádasdy-kastélyt. Az újjászületett főúri lakba …

Kiemelt fotó: Földházi Árpád