Ment lépésben a borvizes szekér, az egyik borvizes a gondosan idomított bivalyok mellett gyalogolt, a másik fent állt. Ez a másik, anélkül, hogy a szekér megállt volna, le-leugrott, felvette a házak elé kitett üres borvizes korsókat, és odatette a helyükre a telieket. A szekéren a korsók krétával megszámozott kis rekeszekben sorakoztak. Ilyen szekér járt annak idején például Szejkefürdő és Székelyudvarhely között egészen 1980-ig.
1947-ben kényszerült a fiatal esztelneki parasztlány, Bokor Ilona a román fővárosba, Bukarestbe. Az előző évi nagy szárazság nyomorba döntötte a családját, kénytelen volt beállni szolgálni. Egy akkor még gyermektelen román házaspárhoz kommendálták el, ahol hamarosan megszületett az első fiú, Valentin, majd a húga, Zoe is. Rájuk vigyázott, nekik énekelt, az ő bölcsőjüket ringatta. Mellette segített a szakácsnőnek zöldséget pucolni, mosogatni, még a takarításból is kivette a részét. A házaspárt így hívták: Elena és Nikolai Ceaucescu. Amúgy kifejezetten jól bántak Ilussal, szerették a magyaros ételeket és a magyar alkalmazottakat. Ilonán kívül a sofőrjük és a szakácsnőjük is magyar volt. A későbbi diktátornál öt éven át szolgáló Ilus néniről készült filmet is megnézhetjük a kiállításon.
A kiállítás rendezői jártak a Borbás Marcsi műsoraiból is ismert Gáll Tímeánál, aki férjével a csíkmadarai öreg malmot újította fel, és messze földön híres háziasszony meg vendégfogadó. Timi pityókás bélese, kőttese, húsételei és hájas süteményei valóságos költemények, de nem ezekből, hanem a nagymamájától rámaradt konyhai eszközökből kértek tőle a kiállítás számára, és egy filmen a madarasi disznóvágást is megnézhetjük.
A galéria részen gyönyörű, faragott kék szobabútor áll. Ujlaky Márta Nikoletta hozománya volt a nyolcvanas években. A fiatalasszonynak már megvolt az esküvője, készült áttelepülni Magyarországra, amikor gázszivárgás következtében felrobbant a kályhájuk. Az éppen begyújtó nagymamája azonnal meghalt, őrá meg ráégett a műszálas pizsama. Hiába küzdöttek az életéért napokig. Szülei egész életükben gyászolták. Ilyen szomorú története van ennek a nagy gonddal, jó ízléssel, sok munkával készített székely szobabútornak.
A Néprajzi Múzeum Székelyek – Örökség-mintázatok című időszaki kiállítása, mely a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál részeként valósult meg 2025. augusztus 31-ig látogatható. |
A nyitókép forrása: Néprajzi Múzeum / Incze László