A rábaközi kastélymustra programjára, Egyedre, az egykori Festetics-kastélyba több mint 500 résztvevő látogatott el május 10-én, akik a romos falak között igazi időutazáson vehettek részt. A Kisalföld beszámolója szerint Csizmazia Sándor, a község alpolgármestere, gépészmérnök, helytörténeti kutató ismertette meg a szép számban megjelent érdeklődőket a kastély különleges történetével.

1536-ban az Egri csillagok című Gárdonyi-klasszikusból ismert Enyingi Török Bálint lett a tulajdonosa Egyednek, az ő fiai, János és László építették az első kastélyt. A Festeticsek 1742-ben szerezték meg az egyedi uradalmat és a falut, Festetics Vince méretes szőlőskertet telepített a birtokon, és még cukorgyára is volt.
Gróf tolnai Festetics Oszkár, az 1848–49-es szabadságharc hős őrnagya is ide vonult vissza – érdekesség, hogy túlzott cseresznyeevés miatti bélgyulladásban halt meg. Az egyedi templom kriptájában temették el, mumifikálódott holttestét az altemplom feltárásakor találták meg.

1852-ben a Festetics családtól a Batthyányak vásárolták meg az uradalmat, és harminc éven át ők maradtak a tulajdonosok. Gróf Batthyány Géza 1859-ben feleségül vette a mártír miniszterelnök, Batthyány Lajos lányát, Emmát, együtt továbbfejlesztették a gazdaságot, melyet fiúk, Lajos 1882-ben eladott Stern, később Egyedi Artúr néven ismert budapesti szeszgyárosnak.
Stern Artúr a növénytermesztés mellett versenylótenyésztéssel is foglalkozott, testvérével, Lajossal közösen alapítottak versenyistállót, koruk második legeredményesebb versenyeztetői lettek. Sorsuk tragédiába torkollott: Artúrt a veje fojtotta meg a kastélyban, Lajos pedig öngyilkosságot követett el, Artúr özvegye és kisebbik lánya a holokauszt áldozata lett – a másik lánya menekült csak meg, Mariska az Egyesült Államokban élt.

A kastély a második világháborúban találatot kapott, emiatt egyik szárnyát lebontották. Az államosítás után iskolaként használták, majd az önkormányzat értékesítette, de az új tulajdonos tervei nem valósultak meg. Jelenleg üresen áll.
A programsorozat második állomása május 10–11-én az 1992-ben épült, rendezvényhelyszínként működő, csoda szép kertben álló Dudits-kastély volt, benne Széchenyi Zsigmond képkiállításával.

A programszervezők a további hétvégéken is izgalmas rendezvényekkel, helytörténeti túrákkal és bemutatókkal várják az érdeklődőket. A programok díjmentesek és nincs regisztráció sem.
Helyszínek és időpontok

Az Irány a Rábaköz programról és a kastélymustráról itt olvashat bővebben.

Pályi Krisztina Örökségünk őrzői, Szany című filmjéről itt írtunk korábban:
Mindannyian az örökségünk őrzői vagyunk – film Szanyról | Magyar Krónika
Napjainkban minden erős, hagyományaira büszke és arra építő helyi közösség egy csírányi lehetőség ahhoz, hogy a jövőnk derűsebb és reménytelibb legyen. Ezt a szemléletet képviseli és örökítette meg több mint száz lelkes helyi közreműködővel együtt Pályi Krisztina Örökségünk őrzői – Szany című filmjében.
Fotók, montázsok: Vörös Bernadett és Pályi Krisztina