Nem sokkal a Digitális Legendárium első mesekönyve, a Sárkánytűzküldetés megjelenése után újabb kötettel jelentkeztek a stúdió munkatársai. A Kardcsiszár királyfi és Dalderű királylány című könyvet a Magyar Összetartozás Intézete adta ki, szerzője pedig két eötvös collegista bölcsész: Limpár Péter, a Digitális Legendárium történésze, valamint felesége, Limpár Ildikó, író, egyetemi oktató. Az illusztrációkat ugyancsak a stúdió csapatában dolgozó Bánsághi Márk készítette.
A könyv különlegessége, hogy két mesét is találunk benne, az első Kardcsiszár királyfié, a második pedig Dalderű királylányé. Ez a két szál egy nagy történetet alkot, ami a két szereplő számára máshol kezdődik. Ennek következtében a mesék sorrendje is fontos, hiszen Dalderű királylány története során értjük meg, hogyan kapcsolódik össze végül kettejük sorsa, illetve árnyalódik Kardcsiszár királyfi meséje.
Kardcsiszár királyfi története eredetileg egy animációs forgatókönyvre készült, amelyet Limpár Péter írt meg. Amikor kiderült, hogy ebből készülhetne egy mesekönyv, egyértelművé vált, hogy ki kell egészíteni a cselekményt, így született meg Dalderű királylány komplexebb karaktere és története Limpár Ildikó tollából.
Ami a cselekményt illeti, a magyar népmesék és folklór világából merítettek a szerzők, tehát öreg király, királyfi, királylány, táltos, sárkány és egyéb csodás lények alakítják a történetet. A Sárkánytűzküldetéshez képest viszont klasszikusabb szerepben tűnnek fel a tűzokádó lények, legalábbis egy, akit a főhősnek kell elpusztítania, de itt sem egészen a népmesék törvényszerűségei érvényesülnek…
A történeteket háromoldalas grafikák vezetik fel. Az egyik egy falikárpit imitációja, ami hasonlít ahhoz, amelyet a visegrádi vár egyik kiállítására készített a Digitális Legendárium csapata. Ez egy 16 méter hosszú falikárpit, amelynek stílusát a koronázási palást és a bayeux-i falikárpit keverékeként lehetne meghatározni. Ehhez az ábrázolásmódhoz nyúltak vissza az első történet vizuális bevezetésénél, a második felvonás előtt pedig egy bizánci mozaik parafrázisa jelenik meg előttünk. A könyv grafikái nem a klasszikus mesekönyvek látványát idézik, hanem kifejezetten leíró jellegű, részletes illusztrációk, amelyek – az építészettől kezdve a fegyvereken át – a középkor vizualitását tükrözik. Minden királyságnak megvan a maga stílusa, találkozunk a romantikával, a gótikával, a reneszánsszal, az örmények, valamint a skandináv népek művészetével és stílusával is. A Digitális Legendárium vezetője – Hajnal Ödön – egyébként építészmérnök, így számára külön örömöt jelentett, hogy a mesekönyv illusztrálása során az építészettörténet is kiemelt szerepet kapott.
Kardcsiszár királyfi és Dalderű királylány története klasszikus mesei motívumokkal dolgozik, ám így is tartogat az olvasók vagy hallgatók számára meglepetéseket. A két főhős egyaránt kalandos utat jár be míg egymásra találnak, két egyenrangú történetet ismerhetünk meg, amelyek végső soron egymásba fonódnak. A szokatlan történetszerkezet ellenére a gyermekek számára is követhető és izgalmas a történetszálak összekapcsolódása. A kötet illusztrációi rendhagyó módon nemcsak a mesebeli világ varázslatosságát igyekeznek felerősíteni, hanem valóban a középkor művészettörténetéhez nyúlnak vissza, ezzel is gazdagítva az olvasási élményt.
Ide kattintva olvasható egy részlet a mesekönyvből.
Kép: Digitális Legendárium