New York művészeti negyedében nyílt meg a Magyar Nemzeti Bank kortárs művészeti gyűjteményéből válogatott kiállítás, mely a Fridman Gallery falai között tekinthető meg egy hónapon át. Az Abstract Narratives címet viselő tárlaton ismert magyar alkotók munkái szerepelnek.

A tárlaton többek között olyan neves alkotók munkái tekinthetők meg, mint Barabás Zsófia, Nemes Márton, Reigl Judit, Batykó Róbert, Felsmann István és Fábián Erika.

A legdrágább magyar | Magyar Krónika

Reigl Judit a tapasztalaton túli világ megjelenítésének eszközeként tekintett magára.

Az egy hónapon át látogatható kiállítás célja a magyar kortárs művészet nemzetközi láthatóságának növelése.

Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a megnyitón hangsúlyozta, hogy a jegybank 2020-ban hozta létre saját kortárs művészeti gyűjteményét, amely mára 1400 alkotást foglal magában. A kollekcióban számos, világhírűvé vált magyar művész munkái is helyet kaptak. Virág kiemelte, hogy

a kiállítás New Yorkba való eljutása fontos mérföldkő, mivel korábban már 14 európai és ázsiai városban is bemutatták a gyűjteményt.

Hamvai Kinga, az MNB Arts & Culture művészeti vezetője a megnyitón rámutatott, hogy a kiállított művek több generációt képviselnek, és az MNB célja a magyar művészek nemzetközi ismertségének növelése. Hozzátette, hogy jelenleg Törökországban, Isztambulban és Ankarában is zajlik egy-egy hasonló bemutató.

Petrányi Zsolt kurátor, a Szépművészeti Múzeum tudományos főigazgató-helyettese kiemelte, hogy

a válogatás a magyar művészet egyediségét kívánja hangsúlyozni nemzetközi környezetben.

A kiállított művek nemcsak a festmények technikai újításaira, hanem a művészek személyes motivációira is reflektálnak. Petrányi szerint a különböző generációk felfogásmódjainak bemutatása különösen fontos a 21. század technológiai fejlődésének kontextusában.

Palotai Csenge, a Liszt Intézet New York igazgatója, aki társszervezőként működött közre, kiemelte, hogy a Fridman Galleryben rendezett kiállítás mérföldkőnek számít a magyar kultúra népszerűsítése szempontjából. Hozzátette, hogy

a tárlatban olyan magyar művészek is szerepelnek, akik már ismertek és elismertek az amerikai művészeti közegben.

A kiállítás november 12-ig látogatható, és számos kísérőprogram várja az érdeklődőket, beleértve Barabás Zsófia Artist Talk című személyes tárlatvezetését. A Liszt Intézet munkatársai szintén több alkalommal tartanak vezetett túrákat a kiállításon, amely betekintést nyújt a magyar kortárs művészet világába.

Fotó: MNB Arts & Culture Facebook