Mégis bunda a bunda
A Szörényi család 1960-ban egy gyönyörű bundát kapott. Csomagban érkezett a Franciaországban élő nagymamától. Szép volt a kabát is, még szebb a bélésébe varrt sok dollár… Ebből a titkos pénzből vették meg a szülők az első gitárt a kamasz Leventének.
Az első gázsi
1964-ban a Balassa zenekarhoz csatlakozva külföldi turnéra indult. A Szovjetunióba és Lengyelországba. Az ebből kapott gázsin – ez volt az első gázsija – édesanyjának vett egy Electrolux hűtőszekrényt.
Apa és fiúk
1965 – megalakult a legendás Illés együttes, megnyitva a magyar rocktörténet egyik legjelentősebb fejezetét. A zenekar logóját Szörényi Gyula festő és grafikusművész tervezte, a két Szörényi fivér édesapja.

Antisztár a mikrofonnál
„Érdemes odafigyelni Szörényi Leventére, tőle még sok nagyszerű táncdalt várhatunk!” – írta a Budapesti KISZ Élet című lap 1966-ban a Táncdalfesztivál után, ahol az Illés együttes a Még fáj minden csók című dallal és a megszokotthoz képest meghökkentő előadói stílussal lépett fel. A KISZ lapja szerzőjének mindenestre tetszett. „Odaállt a mikrofon elé, gitárral a kezében énekelni egy alacsony termetű, szemüveges „anti-sztár” és magával ragadta a közönség fiatal korosztályait. Az idősebbekből heves ellenállást váltott ki. Karikatúrák tucatja tűzte tollhegyre a sajtóban a Még fáj minden csókot. Vagyis: valódi siker lett. (…) Szörényi Leventéék megteremtették azt a magyar tánczenét, amely egyértelmű siker lett a fiatalok között. Dalai, mivel erős egyéniséget közvetítenek, és sallangmentesek, ízlésnevelő funkcióval is bírnak. Nagy szükség van a jó, népszerű magyar tánczenére.”
Bródy helyett Adamis
Életem lemeze. 1978-ban Kovács Katinak különleges, magas színvonalú új albuma jelent meg. A szakma és a közönség is izgatottan várta Szörényi Levente és Adamis Anna közös dalait. A Fonográfnak akkor a Hanglemezgyártó Vállalat által favorizált Koncz Zsuzsának kellett időről időre új dalokat írnia, de Szörényi szeretett volna olyan énekesnővel dolgozni, akinek hangterjedelme nagyobb ívű dalok előadását is lehetővé teszi. Az Életem lemeze az egyik legjobb Kovács Kati-album lett.
A Koncert
150 forintba került egy jegy az Illés együttes 1981-es koncertjére. Ez volt az alkalom, amikor újra együtt játszottak sok év szünet után. A koncertet a Közgáz Klub szervezte, és a nagy érdeklődés miatt az egyetem számítógépe sorsolta ki, ki juthat jegyhez a jelentkezők közül. Illetve… Íme a Népszavában megjelent közlemény: „FIGYELEM! VOLT ILLÉS-KLUBTAGOK! Amennyiben még őrzitek Illés-klubtagsági igazolványotokat, és ezt bemutatjátok az egyetem közönségszervezésén március 10-ig, úgy nagy valószínűséggel sikerül bejutnotok erre az Illés-koncertre is. A jegyigényléseket március 10-ig levélben vagy személyesen kell benyújtani. A levélben írjátok meg a címeteket és a személyi igazolványszámotokat, valamint mellékeljetek egy megcímzett bélyeggel ellátott válaszborítékot is.”
Koppány Istvánról
Az István, a király messze a legsikeresebb magyar rockopera. 1983-as bemutatója óta játszották a Népstadionban, Csíksomlyón, Esztergomban, kőszínházban és szabadtéren egyaránt. A városligeti Királydombon tartott ősbemutató munkálatait, az alkotókat és a reakciókat a korabeli állambiztonság a Dalos nevű ügynökkel figyeltette. Jóval később tudták ezt meg a résztvevők, és azt is, hogy ez az ügynök Vikidál Gyula volt.

Kossuth 2000
Béres Ilona, Bitskey Tibor, a Kaláka együttes, Nagy Gáspár, Szabó Gyula, Wolf Katalin, Gyarmathy Lívia és Böszörményi Géza. Velük együtt kapott Kossuth-díjat Szörényi Levente és az Illés együttes a millenniumi, 2000-es évben.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd