2024. december 21-én 10:30-kor mutatja be új karácsonyi műsorát a Klárisok zenekar a Magyar Zene Házában. A zenekar legújabb műsorában legszebb magyar karácsonyi népdalainkat fűzi fel a betlehemi történet fonalára. A Klárisok zenekar korábbi koncertjeihez hasonlóan a zene, a közös éneklés, a fantáziatevékenység és a szerepjáték eszközeivel, a közönség segítségével varázsolódhatunk bele a történetbe és a karácsony hangulatába.

Korzenszky Klára a Klárisok zenekar énekese gyerekként nőtt bele a néptánc és a népzene világába, gyermekkora otthonában a zene, a tánc, az éneklés a mindennapok része volt. Klasszikus zenét tanult, sokáig fuvolistának készült, mellette kezdett el a Bihari János Táncegyüttesben táncolni és az Óbudai Népzenei Iskolában népzenét tanulni.

A Tűz Lángja, a Ghymes és a Makám zenekarokban is énekelt, miközben elvégezte az ELTE pszichológia szakát. A gyermek- és fejlődéspszichológiát választotta, és olyan módszereket is megismert, mint a gyermekpszichodráma, a meseterápia és a zeneterápia.

Gyermekpszichológusként gyermekkoncertjei során egyszerre alkalmazza ezen módszerek elemeit és használja a népdalok, a zene, a tánc és a közösség gyógyító erejét, mert a néptáncegyüttesben felnőve, gyermekcsoportokat vezetve azt is megtapasztalta, hogy a zene és a tánc hatása a gyerekekre és az egymással való kapcsolatukra mennyire jótékony.

Sőt, nem csak a gyerekekre, mert a néphagyományainkban, a népmesékben, népdalokban évezredek alatt kikristályosodott tudás ma is útmutatásként szolgál, az éneklés-táncolás pedig örömforrást jelent mindannyiunk számára.

Klára a Klárisok zenekart Buzás Attilával (koboz, saz, csellótambura), Eredics Dáviddal (szaxofon, tambura, kaval, klarinét, furulya) és Porteleki Áronnal (brácsa, darbuka, tapan) alapította. A cím nemcsak az énekesnő nevére utal, de gyöngysort is jelent, a zenekar koncepciója ugyanis az, hogy egy-egy lemezre, koncertre olyan jól ismert népdalokat fűznek fel, amelyek egymás mellé helyezve kiadnak egy mesét, a gyerekdalok és mondókák szövegei, dallamaik és szimbólumaik segítségével egységes egésszé rendeződnek. A koncertek interaktívak, bevonják a gyerekeket, hogy a szerepjáték révén a kreativitásuk is szárnyalhasson. Amikor az interakció valóban megtörténik, katartikus élménnyé válik a koncert.

Új karácsonyi műsorukban legszebb magyar karácsonyi népdalainkat is úgy rakjuk egymás mellé, hogy azok összefűzésével kirajzolódhasson a betlehemi történet. A mese fonalán a népdalok, amiket ismerünk, de a jelentésükbe nem mindig gondolunk bele, a funkciójuknak megfelelő helyre kerülnek és értelmet nyernek. A műsor során a népi betlehemesek dalai vezetnek el a szálláskereséstől és a Kisjézus születésétől az angyalok örömhírhozatalán át a pásztorok hódolatáig és az önfeledt táncig, hogy a koncert végén mindenki együtt ünnepelhessen. A koncerten a közös játékban közreműködik a Bihari János Táncegyüttes Bihari Aprók csoportja Rab Edina és Szemán Barnabás csoportvezetőkkel.

Helyszín: Magyar Zene Háza Koncertterem
Dátum: 2024.12.21.10:30.
Esemény: https://zenehaza.hu/esemeny/klarisok-karacsonyi-lemezbemutato-koncert

Kiemelt fotó: Máth Kristóf