Itt akkor is csak győztes lehetsz, ha veszítesz. Mi ez? A játék! A játszó ember helyes választ ad a 21. század két legnagyobb rákfenéjére, a szorongató stresszre és az elmagányosodásra. Hogy ez mennyire igaz, bizonyítja, hogy nálunk is folyamatosan nő a kvízestekre, társasjátékklubokba járók száma. A covid is adott a játékkedvnek egy lendületet, és ez a járvány után sem tört meg, sőt.

Mindezt igazolja, hogy ezzel az írással eredetileg a hétvégi Társasjátékok ünnepe eseményére akartuk felhívni a figyelmet, melyet a Millenárison rendeznek meg. Csakhogy a jegyek elővételben elfogytak (na, ugye?), és már csak a helyszínen lehet belépőket váltani korlátozott számban.

Társasjátékok ünnepe. Fotó: tarsasjatekokunnepe.hu

Évekig a Lurdy Házban tartották a kétnapos ünnepet, de idővel szűknek bizonyult, így tették át a helyszínt Budára. Mindenki ott lesz, aki számít. Aki játékot készít, gyárt, forgalmaz, közösségeiben használ, és a legtöbben azok, akik játszanak. Egy ilyen alkalom arra jó, hogy az ember kipróbálja a játékokat, mielőtt megveszi, ráérezzen, milyen típusú való neki, a barátainak, a gyerekének.

Aki nem jut be a Millenárisra, az keresse fel a Társasjátékos Facebook-oldalt, ahol a Magyar Társasjátékos Egyesület által üzemeltetett klubok listája és eseményei szerepelnek. Szinte minden hétvégén lehet valahol társasozni Dunakeszitől Szegeden át Biatorbágyig, és Budapesten több helyen.

„A mi klubjainkba bárki eljöhet, egyedül vagy barátokkal, fizetni nem kell érte, és játszhat a játékokkal. Ha pedig valaki gondban van a játékválasztással, játékmestereink örömmel segítenek” – mondja Paulik Tamás, az egyesület vezetője.

Hozzáteszi: „Zömében fiatal felnőttek jönnek, de mindenkit várunk, mindenki számára vannak játékok. Sokan meglepődnek, mert csak a Ki nevet a végén?-t meg a Monopolyt ismerik, pedig azóta rengeteg, szórakoztató, kártyás, táblás és egyéb, könnyű vagy nehéz játék született. Ha kategorizálni kell, akkor vannak gyerekjátékok, parti játékok, családiak és gamereknek valók, utóbbiakat a kemény magnak ajánljuk.”

Akiknek munka a játék | Magyar Krónika

Játéktervezőket, -fejlesztőket és -fordítókat kérdeztünk arról, hogyan születnek azok a világok, amelyekben bábukat és kártyákat rakosgatva időről időre elmerülünk, illetve arról, kell-e aggódnunk, hogy a digitalizáció végül lesöpri az asztalról a táblát.

Aktuális kérdés, hogyan válasszunk ajándékba társasjátékot, hiszen az ember sokszor csak forgatja tanácstalanul a dobozt a boltban, és nem tudja eldönteni, jó lesz-e a keresztfiának, a sógornőjének, a szüleinek vagy másnak. A választásban próbálnak segíteni a társasjáték díjak.

„A jatekdij.hu oldalon a mi egyesületünk díjazottjai vannak fent, kiemelten a családi kategóriában, de ajánlom a jemmagazin.hu oldalt is, azon a Játékos Emberek Magazinjának díjai szerepelnek, ők több kategóriában osztanak ki díjakat. És hasznos lehet meglátogatni a tarsasjatekok.com weboldalt, vagy csatlakozni a Társasjátékos Facebook-oldalhoz, ahol a használók írják le, hogyan vált be egy-egy játék” – mondja Paulik Tamás.