Az Országos Táncháztalálkozó idén is a népzenei és néptánckedvelők legnagyobb találkozóhelye lesz. Az esemény április 4-én este a Fonó Budai Zeneházban veszi kezdetét a „Halljunk szót…!” nyitótáncházzal. A különleges esten határon túli hagyományőrző zenekarok állnak majd a középpontban: a Szászcsávási Zenekar és a Magyarpalatkai Banda muzsikája gondoskodik a hamisítatlan erdélyi hangulatról.
Idén először délszláv táncházzal is várják a látogatókat, ahol több fiatal hazai zenekar mutatkozik be, köztük a szentendrei ViGaD Zenekar, valamint a mohácsi Orkestar PLANINA és Orkestar Radost.
Berán István, a Táncház Egyesület ügyvezető képviselője és a rendezvény főszervezője a találkozók múltjáról elmondta a Krónikának, hogy:
Nemcsak hogy évről évre nőtt az érdeklődés, de egy idő után azt éreztük, ha nem lenne Táncháztalálkozó, akkor az olyan lenne, mintha nem kelne fel a nap.
Április 5-én és 6-án a Táncháztalálkozó átköltözik a Papp László Budapest Sportarénába, ahol a nagyszabású programsorozat még több élményt kínál. Szombat délelőtt a Magonc-nyitánnyal indul a nap, ahol gyerekmuzsikusok lépnek színpadra, majd az Aprók bálja következik, ahol a legfiatalabb generáció is megmutathatja tánctudását.
A közönség számára nyitott táncoktatások és ügyességi játékok mellett a Minden Magyarok Táncán magyarbődi táncokat mutatnak be, míg a Tánchagyományaink című programban a Kárpát-medence legjellegzetesebb tájegységeinek táncai elevenednek meg.
A Táncház Akadémia-programon pedig a néptáncstílusok és a táncházvezetés fortélyaival ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Berán István azt is elárulta, hogy a találkozó nem csak élmény, de óriási lehetőségeket is kínálhat a résztvevőknek:
Éveken keresztül zenészként, előadóművészként vettem részt a Táncháztalálkozón különböző zenekarokkal, produkciókkal. Ez az esemény egyfajta seregszemle, börze is, itt mindig alakultak a felkérések, turné- és koncertmeghívások, illetve az egyre terebélyesedő táborlehetőségeket is ott hirdették a szervezők.
A rendezvény egyik különlegessége az „Utolsó óra” című fotókiállítás, amely az ezredforduló legnagyobb népzenei gyűjtésének pillanatait örökíti meg. Emellett a Kodály Teremben a „Tágasságot nekünk is!” című programban a Mesterek és tanítványok-pályázat díjazottjai lépnek fel, míg az „Ókútból friss víz”-koncertsorozat a zenei folklorizmus különböző megközelítéseit állítja párhuzamba.
Szombat este a Táncháztalálkozó Gála műsora hozza össze Magyarország legkiemelkedőbb néptáncegyütteseit és a határon túlról érkező művészeket. Vasárnap folytatódik az Aprók Bálja és a Tánchagyományaink-program, miközben kézműves foglalkozások és a Minden Magyarok Tánca színesítik a napot.
A Magyar Állami Népi Együttes táncosai, az Örökség Egyesület fiatal tehetségei, valamint hagyományőrző zenészek és táncegyüttesek közös produkciója a Közös ég alatt című műsorban lesz látható.
A hétvége egyik fénypontja a vasárnap esti nagyszabású Bál, ahol több száz népviseletbe öltözött táncos kelti életre a hajdani falusi bálok hangulatát. Az eseményen a Táncháztalálkozó fesztiválzenekara és neves énekesek közreműködésével a közönség is bekapcsolódhat a közös ünneplésbe.
Idén a Táncháztalálkozó keretében kerül sor a „Tedd ki a pontot!” XXVI. Nemzetközi Legényesversenyre, valamint az „A te lábad fűzfavessző!” V. Nemzetközi Gyermek és Ifjúsági Legényesversenyre is, ahol a néptánc egyik legvirtuózabb férfi táncformáját mutatják be a versenyzők.
A programokról Berán István így nyilatkozott:
Különleges program lesz a Nemzetközi Legényesverseny, amelyet először tartunk a Táncháztalálkozó keretein belül. Szívmelengető esemény a Minden magyarok tánca, amelyre a diaszpórából érkeznek magyar néptáncosok és népzenészek, hogy együtt lépjenek fel a nagyszínpadon. Erre a programra minden évben előre kiválasztunk egy tájegységet, hogy annak zenei és táncanyagából készüljön fel mindenki. Ez pedig az idén a felvidéki Magyarbőd település tánca és zenéje lesz.
A sportaréna területén a Népművészeti Vásár egész hétvégén várja a látogatókat, ahol a hagyományos tárgyalkotás mellett a kortárs népművészeti irányzatok is bemutatkoznak. Kézművesek, iparművészek és mesterek kínálnak hagyományőrző és modern elemeket ötvöző portékákat, így minden érdeklődő hazavihet egy darabot a magyar népi kultúrából.