Hamarosan új kisfilmmel jelentkezik a főként várrekonstrukcióiról ismert Pazirik stúdió csapata, amely a sárospataki Rákóczi-vár 17. századi állapotait mutatja be.
A Pazirik munkatársai hangsúlyozzák, a rekonstrukciós munka fontos része a történeti táj előkészítése, amelyet általában egy térinformatikai szoftver segítsévégvel végeznek el. A fellelhető források alapján meghatározzák az egykori vízrajzi viszonyokat, a korabeli úthálózatot, illetve a környék településszekezetét. Általában 50 négyzetkilométer területet dolgoznak fel. Az így összesített adatokra támaszkodva készítenek a területről egy összefoglaló térképet, és ez alapján építik fel a virtuális környezetet – írják.
Arról, hogy miként történik egy középkori vagy kora újkori vár digitális térben történő rekonstrukciója, alábbi interjúnkban olvashatnak.
A sárospataki vár története
A ma is látható várat, amely a gondos helyreállítás ellenére sem hasonlít XVIII. századi önmagához, a 15. század végén kezdték építeni. Az erődítés magvát jelentő lakótorony építését feltehetően Pálóczi István kezdte meg az 1471-1482 közötti években. Ezt támasztja alá az egyik ajtókereten található 1506-os évszám is. Ezt követte az új földesúr, Perényi Péter által 1534-1542 között kialakított belső vár a reneszánsz palotával és az akkori belső várost kerítő külső védelmi rendszer, amelynek alapjai ma is jól láthatóak – olvasható a varlexikon.hu oldalon.
A vár kalandos történetében a Rákócziak uralma jelentette a következő mérföldkövet. I. Rákóczi György 1617-ben fogott bele a vár fejlesztésébe: többek között bővítette a palotát, megerősítette a falakat és a bástyákat, valamint ágyúöntő műhelyt és kőlábakon álló hidat épített. Még az ő életében, 1647-ben készült el a Lórántffy-loggia, amely ma is ikonikus része a várnak.
I. Rákóczi György halála után fia, Zsigmond 1656-ban emeletet húzatott a lakótoronyra, kialakítva az ágyúállásokat, valamint vörös zsindellyel fedette le az épületrészt, amely feltehetően innen kapta a Vörös-torony nevet.
A vár rendkívül kalandos és gazdag történetéről bővebben is olvashat a varlexikon.hu oldalon.
Nyitókép: Pazirik