Hosszú Katinka szerdán a Facebook-oldalán közölte, hogy hivatalosan is befejezi versenyzői karrierjét. Bejegyzésében így fogalmazott: „Harminc éven át a víz volt az otthonom, egy szentély, ahol megnyugvást és erőt találtam. Attól a pillanattól kezdve, hogy gyermekként először raktam a lábam a medencébe, tudtam, hogy valami varázslatosat fedeztem fel.”
Hosszú Katinka életét gyermekkora óta az úszás határozta meg, karrierje során minden idők egyik legeredményesebb női úszójává vált.
A pályafutása kezdetétől a csúcsig vezető útja tele volt sikerekkel és kihívásokkal is, de elkötelezettsége és a sport iránti szenvedélye mindig átlendítette a nehézségeken. Az úszó a felnőtt mezőnyben 2003-ban mutatkozott be, egy évvel később pedig már az athéni olimpián képviselte Magyarországot. Az első jelentős sikerét a 2008-as eindhoveni Európa-bajnokságon érte el, ahol ezüstérmet szerzett 400 méter vegyesen. A fordulópontot a 2012-es londoni olimpia utáni időszak jelentette. Bár ott csalódás érte – 400 méter vegyesen negyedik lett –, ezt követően új edzésmódszerre váltott. Shane Tusuppal, későbbi férjével olyan felkészülési technikát vezettek be, amely versenyről versenyre kihívás elé állította őt, de egyúttal megalapozta az úszónő „aranykorát”.
Szuperhős az uszodában – a Katinka-filmről | Magyar Krónika
Az alföldi városkából induló kislány, aki minden akadályt legyőzve háromszoros olimpiai bajnok lesz. Hosszú Katinka története akár egy hollywoodi hősmozi alapja is lehetne; most egy különleges hangulatú dokumentumfilm mutatja meg, ki van valójában az Iron Lady mögött.
A 2015-ös kazanyi világbajnokságon 200 és 400 méter vegyesen is diadalmaskodott, előbbi számban világcsúcsot állított fel, amely ma is él.
A 2016-os riói olimpián a világ legjobbjaként indult, és elvárásaihoz hűen három aranyérmet szerzett, köztük egyet világcsúccsal. Hosszú Katinka nevét a világkupa-sorozatok uralása is híressé tette.
Ezek során 321 aranyérmet nyert, amivel toronymagasan vezeti az örökrangsort.
Pályafutásának nemcsak sikerek, hanem kihívások is részét képezték. 2018-ban magánéleti és szakmai kapcsolatának megszakadása Shane Tusuppal új irányokat hozott az életébe. Petrov Árpád irányításával folytatta, majd a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon ismét aranyérmeket nyert. A 2020-as koronavírus-járvány azonban megakasztotta lendületét: a versenyek elmaradása és az újrakezdés nehézségei miatt a 2021-es tokiói olimpián már nem sikerült érmet szereznie.
Ennek ellenére Hosszú Katinka pozitívan tekint vissza karrierjére: „Az érmek és rekordok értékesek, de ami a legmélyebben megmaradt, az az úszás iránti örök szeretetem. Még azután is, hogy felakasztottam a versenydresszt, a víz továbbra is hívogat.”
Hosszú Katinka a sporton túlmutató hatást gyakorolt a magyar és a nemzetközi úszósport világára. A világcsúcsai, kitartása és inspiráló személyisége generációkat motivált. Visszavonulása után is aktív marad, ahogy bejegyzésében kiemelte: „A következő években remélem, hogy megoszthatom ezt a szenvedélyt másokkal – tanítva a fiatal úszóknak azt a varázslatot, amit a vízben találtam, és bátorítva őket, hogy kövessék az álmaikat.”