Idén a Magyar Mozgókép Fesztiválon, vagyis új nevén a MOZ.GO-n a történelmi alkotásoké a főszerep, legalábbis ami a Magyar Mozgókép Díjakat illeti a legjobb játékfilm kategóriájában. Ha fogadnunk kéne, akkor a Semmelweisre tennénk a tétjeinket, hiszen amellett, hogy túlnyomórészt pozitív kritikákat kapott, a közönség is imádta, a több mint háromszázezres jegyeladásával pedig az elmúlt öt év legnézettebb hazai produkciójáról van szó. Hasonló műfajt képvisel Tóth Barnabás 1956-os thrillere, a Mesterjátszma, amelyet szintén imádtak a nézők, de ennek ellenére is jóval szerényebb réteget sikerült megszólítani, valamint a Hadik is a kosztümös alkotások táborát erősíti.
Szelleműzés és zsidó gyász: mozikban a Lefkovicsék gyászolnak | Magyar Krónika
Külvárosi bokszedző és ortodox zsidó fia egy váratlan haláleset után próbálnak közös nevezőre jutni: Breier Ádám első filmje az elmúlt évek egyik legjobb ma …
Az említettek mellett két szociodráma-vígjáték hibrid is indul a díjárért: ilyen a Lefkovicsék gyászolnak, amelyről a bemutatójakor azt állítottuk, végre van egy rendesen megírt és rendesen eljátszott magyar komédia, amiért érdemes moziba menni, illetve a Valami madarak is, amely két, a szociális hálóból többé-kevésbé kiszakadt tagjának, jelesül egy lázadó, alkoholista anyjával egyedül élő balhés kamaszlány és egy nyugdíjas otthonba száműzött magának való öregnek a valószerűtlen barátságát beszéli el fanyar humorral, érzelemgazdagon.
Azt, hogy a szakma a fent említett művek közül melyikeket kedveli a leginkább, talán a legjobb rendezőnek járó díjon mérhető le: Koltai Lajost a Semmelweisért, Tóth Barnabást a Mesterjátszmáért és Hevér Dánielt a Valami madarakért jelölték, a másik két alkotás direktorát azonban parlagon hagyták ebben a kategóriában, helyettük Pacskovszky József indul az igencsak sótlan Herczeg Ferenc-adaptációjával, a Majdnem menyasszonnyal és Madarász István a Tündérkert – Kísértések kora című sorozatával.
A legjobb női főszereplő kategóriában Nagy Katica (Semmelweis), Kizlinger Lilla (Valami madarak), Törőcsik Franciska (Cicaverzum), Kelemen Hanna (Majdnem menyasszony) és Horváth Lili (Hadik) indul, míg ugyanennek a szekciónak a férfi változatában Vecsei H. Miklós (Semmelweis), Szacsvay László (Valami madarak), Bezerédi Zoltán (Lefkovicsék gyászolnak), Trill Zsolt (Hadik) és Katona Péter Dániel (Tündérkert – Kísértések kora).
Érdekesség, hogy az idei Oscarra bár a Nemzeti Filmintézet a Kojot négy lelkét nevezte, végül a legjobb alkotásnak járó kategóriában nem indul Gauder Áron alkotása, ellenben az egész estés animációs produkciók között igen, itt azonban a komoly riválisa akad Csáki László instant kultikussá vált Kék Pelikanjának a nevezésében. Mellettük Filip Posivac is ringbe száll a Tomi, Polli és a Varázsfénnyel, de hatalmas meglepetés jelentene, ha nevető harmadikként átvenné az elismerést.
„Teljesen be voltam csokizva, amikor hamis vonatjeggyel utaztam külföldön, és jött a kalauz” – Csáki Lászlóval, a Kék Pelikan rendezőjével beszélgettünk | Magyar Krónika
Kevés magyar alkotás válik szinte azonnal kultikussá, Csáki László animációs dokumentumfilmjét, a Kék Pelikant azonban rögtön keblére ölelte a közönség. A k …
Természetesen a fesztiválon a kisképernyőről sem feledkeznek meg, a legjobb tévéfilmnek járó díjért Rohonyi Gábor és Hegedűs Georgina Bolond Istók, Pacskovszky József Majdnem menyasszony és Kiss Stefán Mónika Memento mori – A váci legenda című alkotása versenyez, a legjobb televíziós sorozat kategóriában Csillag Mano Cella – Letöltendő élet, Szilágyi Andor Legyetek szeretettel és Madarász István Tündérkert – Kísértések kora című produkciója indul, a számos jelölésből kiindulva szinte biztos, hogy az utóbbi diadalmaskodik majd.
Szintén érdekes, hogy idén két új kategóriát is meghatároztak a szervezők, az egyik a fentebb tárgyalt egész estés animáció, a másik pedig a legjobb producer munkáját ismeri el, noha utóbbi szakmát még az Akadémia sem méltatja külön; tegyük hozzá, érdemtelenül.
Az ünnepélyes díjátadóra június 15-én kerül sor, az összes kategória jelöltjei a fesztivál hivatalos oldalán olvashatók.
Kiemelt kép: Semmelweis (Forrás: Intercom)