A budapesti Molnár utcában, a Ward Mária Gimnázium falán, az alagsori bejárat mellett Ferenc pápát ábrázoló logó látszik. A már télies hidegből belépve a specialty kávézókra jellemző otthonosság fogadja a vendégeket, a zöld-fehér falakon újra megjelenik a katolikus egyház fejének képmása, mellette a szavak: „Közelség, együttérzés és gyengédség. Ez Istennek a stílusa.” És ez a Café Francesco kávézó szellemisége is, amely szeptemberben nyílt meg a belvárosi forgatagban. A polcokon könyvek, a falakon bekeretezett képek az örök várost ábrázolják, a helyet, ami összeköti az olaszokra jellemző kávészenvedélyt a pápa személyével.
„Szemináriumi álmom volt egy keresztény söröző létrehozása. Ez végül nem valósult meg, de helyette lett ez a kávézó” – fogalmaz a Café Francesco ötletgazdája, Rónaszéki János atya, aki többedmagával a Franciscus Alapítvány életre hívója. Az alapítók missziót teljesítettek a Café Francesco megnyitásával.
A nonprofit kávézóban nem a bevétel a fontos, hanem a közösség; az embereket a vendéglátáson keresztül szeretnék megszólítani, a fiatalokból álló vezetőség ebben látja a jövőt. A mindennapok részének tekintik a keresztényi hitet, azon belül is Ferenc pápa eszmeiségét. Mindannyian keresztény közösségek tagjai, vezetői, saját bőrükön tapasztalják, mekkora a fiatalokban az igény az értékes tartalmakra, eszmecserére. Az ezzel való találkozás lehetőségét szeretnék megadni, és nemcsak nekik, hanem mindenkinek, akiben van nyitottság. Egy új közösségi tér megteremtésében látják az ehhez vezető utat.
„Aki betér hozzánk, nemcsak egy kávét kap, hanem lehetőséget is, hogy magával vigyen valamit Ferenc pápa gondolataiból.”
Keddenként megrendezett programsorozatuk Lelkiség podcast néven igyekszik aktuális témákkal foglalkozni kerekasztal-beszélgetések formájában. Legutóbbi vendégük Faragó András atya volt, aki a gender fogalmáról osztotta meg gondolatait. A Sport és hit nevű sorozatuk vendégei sportolók, olimpikonok, akik az istenkapcsolatukról, a testi teljesítmény és a hit viszonyáról mesélnek. A beszélgetésben már részt vett Losonczi Dávid birkózó és Senánszky Petra, világbajnok úszó is.
A vezetőség tele van lelkesedéssel és ötletekkel. Az ünnepi időszak közeledtével workshopokat szerveznek, a résztvevők elkészíthetik saját adventi koszorújukat, november végén pedig könnyűzenei koncerttel készülnek.
Balról jobbra: Lőw Julianna, Kecskés Csaba, Meszleny Zsófia, Rónaszéki János atya, Szécsényi Mária önkéntes, Kovács Karolina
A kávézó másik védjegye az önkéntesség, melyre nagyban támaszkodnak is. A három állandó alkalmazotton kívül egy önkéntesekből álló csapat segíti a működést. Még a vezetőség számára is váratlan volt a fiatalok lelkesedése, akik főként elsőéves egyetemisták.
Fotógalériánk:
„Számítottunk a munkájukra, de arra nem, hogy ilyen sokan csatlakoznak, és ilyen hamar ennyi mindenkit megérintünk” – mondja Rónaszéki János.
A munka egy vendéglátóegységben sosem könnyű, mégis többen vállalják akár a nyolcórás műszakot is. Ha felüti a fejét valamilyen nehézség, sokszor a megoldás is követi. Lőw Julianna üzletvezető az isteni gondviselést látja emögött.
„Ez a misszió szépsége, hiszen az egész egyház hasonlóan indult. Tizenkét ember nekiment a világnak eszköztelenül, és végül alkottak egy világvallást.”
Ez a merészség, megújulni és adni akarás árad a kávézó minden szegletéből.