Dalok égből és fényből – adventi Napfonat-koncertek

Kereken egy éve jelent meg a magyar a cappella ötösfogat, a Napfonat karácsonyi lemeze, az Égből, fényből. Bizonyos lemezek visszakéredzkednek a lejátszóba – Szalay Heni, Szarka Anita, Tóth Eszter, Tóth Orsi és Volkova Krisztina összhangot árasztó zenei anyaga is ilyen. Ha az öt női hang elemi ereje nem lenne elég, combos a megtámasztás is: citera, ír buzuki, gitár, fuvola, furulya és zongora is kíséri a dalokat. Nem könnyen felejthető karácsonyi lemezről van szó, amiből minden szezonban kijön néhány. Ahogyan a Napfonat korábbi lemeze, a világzenei listákon is jól szereplő Harmatcseppben él a világ bennem a koncepció szerint a négy őselemhez való kapcsolódás érzékenyítését segítette perkusszív hangzással erősítve a női hangok erejét, úgy az Égből, fényből is terápiás segédletként hat a magunkba merüléshez.

Öröklét, összhang – a Napfonat karácsonyi lemezét ajánljuk | Magyar Krónika

Égből, fényből címmel karácsonyi lemezt adott ki az énekhang gyógyító erejét a cappella formációban sokszorozó Napfonat, nyáron megjelent albumát pedig a legjobbak között jegyzik az európai világzenei toplistán. Őselemek a lejátszóban.

December 19-én a Fonóban élőben is meghallgathatjuk őket, ráadásul a lemez anyaga mellett zsoltárokkal, népdalokkal és spirituálékkal is készülnek. December 15-én is lesz ünnepi fellépésük, ahol októberben bemutatott új daluk is elhangzik. A Bújócska Csoóri Sándor két versére épül, a Csoóri-szalon idei programjába készült Vecsei H. Miklós felkérésére, és a Művészetek völgyében hallhatta először a nagyközönség. December 15-én a budapesti Akvárium Klubban, az idei Poket karácsony – Csoóri-szalon koncerten is elhangzik majd.

Az aranykor csillámpora – képeslapok a Budai Várban

Idén sem maradunk a régi szép idők csillámpora nélkül. Budapest születésének 150. évfordulóján nagy siker volt az ünnepvárás hangulatát kísérve az előző századfordulós budapesti városfotográfiákból rendezett kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. Idén is a Budavári Palotába kell felsétálni az „aranykor” hangulatáért, csak ezúttal a Csikós udvarban felállított, ingyenesen megtekinthető szabadtéri installációk emelnek át a múltba. Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum válogatott 32 tablófelületre elegendő karácsonyi és újévi képeslapot több mint tízezer darabot őrző gyűjteményéből.

Ilyenek voltak a századelő ünnepi képeslapjai | Magyar Krónika

Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel nyílt szabadtéri kiállítás a Várban.

Miért karácsonyi szimbólum a fagyöngy is? Milyen hagyományokat, hiedelmeket őriznek a Mikulással, a krampuszokkal, az karácsonnyal és az újévvel kapcsolatban a 19. és a 20. század fordulójáról származó képeslapok? Ilyen és hasonló kérdésekre is választ ad a tárlat, miközben vágyat ébreszt további képeslapok után kutatni, és igen, újra tollat ragadni, lapot írni, kívánságokat kanyarítani kacskaringós betűkkel. December 14-én Sal Endre, az Újságmúzeum főszerkesztője vezeti körbe az érdeklődőket a tablók között régi történeteket felidézve. A tárlat február 10-ig tekinthető meg.

Két óra Bach elcsendesedéshez

Tavaly decemberben már bizonyított a magyar régizenei együttes, a Capella Exclamatio és a svájci Coro Cantato alkalminak induló együttműködése, amikor közösen szólaltatták meg Johann Sebastian Bach Karácsonyi oratóriumának négy kantátáját az Ávilai Nagy Szent Teréz-plébániatemplomban. „Őszinte zenei pillanatokban gazdag”, „friss és élettel teli”, „közeli, mai, átélhető” – írták akkor a koncertkritikusok. Megnyitni, maivá tenni a 21. század embere számára Bach zenéjét talán a legszebb zeneművészeti missziók egyike. Szerencsénkre a misszió folytatódik.

A Capella Exclamatio és a Coro Cantato tavalyi koncertje Terézvárosban. Forrás: Facebook

Aki december 15-én 19.30-ra az egész évben megfáradtan, az advent lelkületétől fényévnyi távolságból esik be a terézvárosi Ávilai Nagy Szent Teréz-plébániatemplomba, a zürichi Coro Canto és a magyar Capella Exclamatio közös ingyenes koncertjén még időben megérkezhet az elcsendesült ünnepvárásba. Frank Mehlfeld vezényletével ezúttal Bach monumentális latin nyelvű miséje, a h moll-mise hangzik el a templomban. Érdekessége, hogy Bach 25 éven át dolgozott rajta, négy részből áll, és a második rész, a Gloria készült el először 1724 karácsonyán. Teljes hossza majdnem két óra. Ennyi idő alatt van is némi esély visszahúzódni a túlstimulált hajszából egy csendet őrző belső monostorba.