De miért karikás? Kvízjátékban is nehéz kérdés lenne. Egy apró tárgy az oka, az ostor nyelét és az ostorszíjat összekötő fémkarika. A karika megkönnyíti az ostor járását, jobban lehet irányítani tőle. Gyakran bőrből készül, az ostor pedig kizárólag természetes anyagból. A lényeg, hogy szabad mozgást biztosítva kösse össze a nyelet és a szíjat.

A karikás ostort a pásztorok, a gulyások és a csikósok használták és használják ma is, csupa olyan anyagból készült mindig is, ami a rendelkezésükre állt. A körülbelül negyvencentis nyelet például gyümölcsfából faragták, azt tartották, a szilvafa a legjobb hozzá. A nyelet a különböző tájegységeken eltérően díszítették, de díszítették, mert olyan volt ez a pusztán állatokat terelő férfiember számára, mint egy nemesi címer. Ám az új nyél díszítésével legalább fél évet vártak, mert előfordult, hogy elrepedt, és akkor kárba veszett volna az aprólékos munka.

karikás ostor
Karikás ostor a Hortobágyról. Forrás: hortobagy.eu

A karikás ostor hangja nagyon erős, a csípéséről meg jobb nem is beszélni, és szó sincs róla, hogy az állatokat ütötték volna vele. Elég volt a cserdítés, és máris tudta a jószág, merre van előre.

Ez az első ember alkotta eszköz, amely átlépte a hangsebességet – a cserdítés hangja valójában hangrobbanás. A helyes használattal lehet kiváltani, ami nem is ördöngösség. A lényeg: az ostort vállból kell megforgatni a fej felett, a két-három méteres szíj így kellően felgyorsul. Fontos, hogy vízszintesen körözzön a fej felett. Amikor az alkarunk magunk elé ér, fordítsuk a csuklónkat az ég felé, és nyújtsuk meg a mozdulatot. Ahogy a bennfentesek mondják: biccentsünk egy kisebbet. Haladók egy körben kétszeri cserdítse is képesek.

Egy kis tudományos magyarázat a cserdítéshez: ennél a bizonyos megrántásnál hullámmozgás indul el az ostor szárán. Kifelé haladva a hullám mozgási energiája változatlan marad, így az ostor vékonyodásával arányosan a sebessége növekszik. Az ostor végére érve a hullám a szíj legvégén lévő sudárt (lásd lejjebb!) hangsebesség fölé gyorsítja, ekkor keletkezik a hangrobbanás. Nedvesebb időben a csattanás helyén kis párafelhő is látszik, ez a hangrobbanás közbeni légnyomásváltozás miatt csapódik ki.

A nyélről esett már szó, de térjünk ki a hajlékony részre is. Ennek tetején, a nyélhez közel található az úgynevezett ostorfej, a pillangózott rész, amit kis bőr háromszögek felhasználásával készítenek, és vastagabbá teszik a szíj elejét. Az ostor nem egyforma vastagságú, egy darabig szélesedik, aztán keskenyebbé válik. A fonott rész legvégén az elvékonyodó részt hívják csapónak, a „csúcsdísz” pedig a régen lószőrből, ma inkább rafiából készült sudár, ez adja a hangot.

A karikás ostor sok részből áll, és ezeknek tájegységenként más-más nevet adtak, de szinte mindenhol teleknek nevezték a nyélhez erősítő szíjkötést. Az ostor szíja készülhet 4, 6, 8, 10, 12, 16, vagy 24 szálból is, leggyakrabban az úgynevezett kígyóházi fonással, és a szíjhoz leginkább az állatok hasa alján lévő, finomabb bőrt szerették használni. Az ostor vastagabb részébe kenderkócot vagy -kötelet tettek, azt fonták körül a szíjakkal.

Karikás ostor kígyófonással
Karikás ostor kígyóházi fonással. Forrás: nemzetiparkitermekek.hu

Ebből is látszik, hogy a karikás ostorhoz kellő tudás és szakértelem kellett, nemcsak a megszólaltatáshoz, az elkészítéséhez is. Mivel ilyen ostort csak magyarok lakta területen találtak, nem kétséges, hogy valódi hungarikum.