Tandori Dezső és felesége, Tandori Ágnes hagyatéka 2021-ben került a Petőfi Irodalmi Múzeumba (PIM). Amellett, hogy 2022-ben megkezdődött a grandiózus hagyaték feldolgozása – csak a Médiatár archívuma közel 256 magnókazettából és CD-ből álló gyűjteményt tartalmaz –, megannyi izgalmas program nyújtott betekintést a gyűjtemény egyes részeibe.

Ilyen volt többek között Pátkai Rozina Minka dalszerző-énekes izgalmas produkciója a Múzeumok Éjszakáján, amely során a Tandori-gyűjtemény hangkazettáinak felhasználásával írt dalait adta elő.

Tandorit addig érdekelték a művei, amíg az életben maradásban segítették | Magyar Krónika

Egy személyben költő, irodalmi szekértáborokon felülemelkedő, univerzálisan tisztelt alak, madarak és medvék gondozója, játékmester, aki mintha egész életében a halálára készült volna. Tandori Dezsőről Tóth Ákos, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa, a költő barátja, szerkesztője, hagyatékának gondozója mesél.

Ennek a produkciónak a továbbgondolásaként készült el Rozina Egy pont között a legrövidebb út című albuma, amelyen olyan hang- és beszédrészletek hallhatók, melyeket maga Tandori Dezső rögzített magnókazettára a ’80-as években.

A dolog exkluzivitását az adja, hogy ebben az időben a költő, író a világtól elzártan élt. Legendás Lánchíd utcai lakása igazi „verébszoba” volt: „Négy veréb él házunkban. / Egyik szobánk: medveszoba. / Másik most: verebek hona.” (Egy igazi verébszoba)

Az album hangfelvételein például a házaspár által megmentett és az otthonukba befogadott verebek csipogását, a költő eszmefuttatásait, „Tandori-sziporkákat” is hallhatunk.