Száll az Isten házadra címmel különleges előadásra készül a Cédrus Alapítvány és a Magyar Örökség díjas Cédrus Táncegyüttes. A Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével és Martin György-díjjal is elismert koreográfus, az együttest is alapító Varga Zoltán előtt tisztelegnek november 24-én a Hagyományok Házában. 

Varga Zoltán kereken hatvan éve dolgozik a magyar tánckultúráért, szeptemberben töltötte be a 80. életévét. Az előadás a legendás koreográfus pályafutásának kiemelkedő alkotásairól nyújt átfogó képet, az összeállítás ihletője a Kárpát-medence sokszínű tánchagyománya. 

A teljesség igénye nélkül azok a formációk állnak a színpadra, amelyek a táncpedagógiai, alkotói munka részesei voltak éveken keresztül; azaz a Bartók Béla Táncegyüttes táncosai, a Béri Balogh Ádám Táncegyüttes (Körmend), a Magyar Örökség díjas Cédrus Táncegyüttes (Solymár), a Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium (Fót) és a Timár Együttes (Budapest). 

Varga Zoltán 1944. szeptember 29-én született Salánkon, Kárpátalján. A háború miatt el kellett hagynia szülőföldjét. Hosszú hányattatás után Keszthelyen sikerült véglegesen otthonra találnia. Itt végezte általános, majd középiskolai tanulmányait. Az Újkori Helikoni Ünnepségekre készülve a Vajda János Gimnáziumban találkozott először a néptánccal, és az ott elért sikerek, valamint Vásárhelyi László biztató szavai egész életét meghatározták.

A képet Mágori Vargha Béla festőművész készítette próba közben.
Sao-Paulo 1989.

1962-67-ig a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki karán tanult, dr. Martin György és Vásárhelyi László tanácsára lett 1964-től a Bartók Béla Táncegyüttes táncosa. Mestere, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth-díjas Timár Sándor koreográfus felfigyelt ambícióira, és asszisztensi feladatokat, majd koreográfiakészítési lehetőségeket bízott rá. A kezdetektől táncosként és zenészként is részese volt a táncház mozgalomnak: az első budapesti táncházban is jelen volt 1972-ben a Liszt Ferenc téren. 

Tánccal kel életre a népviselet – Lőrincz Beáta táncpedagógus-viselettervezővel beszélgettünk | Magyar Krónika

Amikor a ruhák életre kelnek címmel mutatták be Lőrincz Beáta viseletkiállítását a Polgárok Házában. A tárlat apropóján a táncpedagógus-viselettervezővel többek között arról beszélgettünk, miért fontosak a néphagyományok a mai világban, és mit tanulhat a modern ember a népművészetből.

Rendszeres gyűjtőmunkát végzett dr. Martin György szakmai útmutatásával a Felső-Tiszavidéken, Erdélyben Széken, Kalotaszegen, Kutasföldön, Gyimesben, valamint Felvidéken Zoboralján, Gömörben. 1981-től tíz éven át a Bartók Béla Táncegyüttes művészeti vezetője, koreográfusa volt. Itt készültek azok a koreográfiái, amelyek a Timár, Novák, Györgyfalvai, Kricskovics koreográfusgeneráció után következő korosztály meghatározó alakjává teszik. Pályatársa, Foltin Jolán mellett ő az autentikus irányzat egyik legfőbb képviselője. Meghatározó tanára a táncház módszernek, amely az ő munkájának köszönhetően is mára világhírű lett.

1999-ben alapította a Cédrus Táncegyüttest, amelynek azóta is művészeti vezetője, koreográfusa. Az együttes számos alkalommal lép fel külföldön is. A Cédrust Táncegyüttest 2018-ban Magyar Örökség-díjjal tüntették ki.

A különleges portréműsor november 24-én kétszer is látható lesz, délután 5-kor és este fél 8-kor is.
További információk: https://fb.me/e/48ZiyysLw

Kiemelt kép: Cédrus Táncegyüttes / Facebook