Idén december 6-án különleges koncerttel ünnepli fennállásának húszéves évfordulóját a Romengo együttes Budapesten, az A38 hajón. A Romengo 2004-ben alakult, és azóta a magyarországi oláh-cigány zenei kultúra egyik legjelentősebb képviselőjévé vált, amely két évtized alatt négy kontinens több mint 30 országába vitte el a magyar cigányzene autentikus hangzásvilágát.

A Romengo fellépett már számos nemzetközi zenei fesztiválon és rangos koncerthelyszínen, többek között a Berlini Filharmóniában, a Frankfurti Operában, vagy éppen Dél-Koreában, Malajziában, Mexikóban és Indiában.

A Romengo három nagylemeze is sikeresen szerepelt a világzenei toplistákon, és mindhárom albumot elismerően fogadták világszerte. Zenei munkásságuk nemcsak a hagyományőrzésről szól, hanem a cigány és nem cigány közösségek közötti együttműködést is erősíti, amit már első albumuk címében is megfogalmaztak: Kétháné, vagyis „Együtt”.

A zenekar tagjai közül sokan autodidakta módon, családi közegben tanultak zenélni, és a hagyományokat tiszteletben tartva alakították ki modern, városi hangzásukat.

A Romengo legkiemelkedőbb énekesnője Lakatos Mónika, aki egyedülálló hangjával és előadóművészetével járult hozzá a zenekar sikeréhez.

A Kossuth-díjat első oláh cigány származású díjazottként kapta meg 2022-ben, és ugyancsak az első cigány művészként vehette át a WOMEX életműdíjat, amely a világzenei színtér egyik legnagyobb elismerése.

Két világ áll nyitva előttem | Magyar Krónika

„A zene világnyelv” – vallja Lakatos Mónika. S valóban, ha nem értjük is a Romengo és a Cigány Hangok énekesnőjének dalszövegeit, azonnal érezzük a tartalmu …

Az ünnepi koncertre a Romengo számos magyar cigány folklór együttest hívott meg, akik közös zenéléssel, átdolgozott Romengo-dalokkal tisztelegnek a zenekar munkássága előtt. Az este során színpadra lép többek között a Khamoro Budapest Band, a Parno Graszt, a Kanizsa Csillagai, a Kale Lulugyi, a Romano Drom, valamint olyan táncosok, mint Balogh Katesz, Horváth Pákó, és Balogh Rostás Jokó.