Bill Gates szoftverfejlesztő és üzletember, Microsoft-alapító szerint a mesterséges intelligencia forradalma olyannyira alapjaiban alakítja át a gazdaságot a következő években, hogy talán néhány szakma éli majd túl a gyökeres változást: a programozói, az energiaipari szakembereké és a biológusoké.
Lábjegyzetben: esetleg a kézügyességet igénylő munkát végzőké. Ezek azok, amelyekkel a végletekig tuningolt gépek, szoftverek és alkalmazások sem lesznek képesek felvenni a versenyt.
Bill Gatesnek aligha van fogalma arról, kik a hagyományos népi csuhéfonók, a magyar kosárkészítők és a nemezelők, a techmogul jóslata szerint mégis, meglehet, a jövő embereiről van szó. Annyiban mindenképpen, hogy a technicizálódás megállíthatatlan folyamatainak ellenhatásaként lassan itthon is kibontakozó – az együttműködő emberi közösségekre, analóg eszközökre, ökologikus, a hagyományos tudásban gyökerező megoldásokra építő – ellenkultúra szimbolikus erejű szereplői is lehetnek.
Apokalipszis helyett Világeleje – Takács-Sánta András szerint az ökológiai válságban benne van egy jobb társadalom lehetősége | Magyar Krónika
Át kell értékelnünk a jó élet fogalmát. Az ELTE humánökológus egyetemi docense szerint ez a nulladik lépés. Szorongani kevés, cselekedni pedig igenis lehet. Sőt: kell. Világeleje című könyve válasz az ökokatasztrófát hirdetőknek és cselekvési program azoknak, akik valóban fenntartható jövőre vágynak. Interjú.
Lehet ugyanis, hogy az egyre tökéletesebb 3D nyomtatók bármit legyártanak, de soha nem lesznek képesek több száz év tudásbázisán átörökített hagyományos módon kosarat fonni.
Nem bonyolult megjósolni, hogy a kézzel készülő tárgyak eszmei értéke a jövőben tovább emelkedhet, sőt, szubkulturális divatot teremthet.
Matyodesign: a híres matyó hímzés újjászületése | Magyar Krónika
A Matyodesign műhelyében a szülőfalujába visszatérő fiatal vállalkozó és a gyermekkoruk óta varró asszonyok egyszerre éltetik és újra is értelmezik a híres matyó hímzést.
Minden adott ehhez. Miközben a fél világ uniformizált svéd dizájnban lakik, a magyar vidéken ma is több száz népi iparművész dolgozik azon, hogy a hagyományból merítő tárgykultúra fennmaradjon. Az élő népművészet újjáélesztéséért tett erőfeszítéseknek is köszönhetően egyre inkább piaca is van ezeknek a lélekkel készülő tárgyaknak.

Egyre nagyobb kihívás viszont a korábban generációról generációra öröklődő hagyományok átadása, épp ezért a Hagyományok Háza által tavaly bemutatott Folk_ME platform után létrehozott Craft_ME felület célja, hogy a tudást digitális formában rögzítse, megőrizze, ezzel is támogatva a mesterségek gyakorlati elsajátítását.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy kezdő szinttől a haladóig bárki, akár otthon, vagy kisebb közösségben, önszerveződő szakkörben megtanulhatja, hogyan készítsen kosarat, nemeztárgyakat, csutkababát. Jelenleg 39 tárgy teljes munkafolyamata nézhető meg szakaszolva, igény szerint lassítva a platformon, de a választék folyamatosan bővül.
Mivel a közösségekben végzett, emberi kapcsolódást elősegítő tevékenységek mentálhigiénés jelentősége az AI-alapú jövőben fontosabb lehet, mint valaha, a Craft_ME esetében a fejlesztés fontos értéke, hogy a hagyományos tárgyi kultúrára alapozva teremt keretet ehhez.
A digitális térben jelen lenni ma a tovább élés záloga, még akkor is, ha az oktatóvideók – és céljuk sem ez – nem helyettesíthetik a közös alkotás flow-élményét és a személyes találkozásokat.
______
Ruhák és történetek, korszakok és korszakos egyéniségek példáin – és ruháin – keresztül mutatják be a Hagyományok Háza október 30-ig nyitva tartó kiállításának alkotói, milyen kiapadhatatlan forrás a népművészet, mennyire érvényes volt minden korban, és hány tehetséges alkotó inspirálódott belőle. A Folk Fashion – Divat a folklór kiállításról itt írtunk:
A grófnőtől a divattervezőig, a jégtánctól a Buckingham-palotáig – a Hagyományok Háza új kiállításán jártunk | Magyar Krónika
Hogyan került a Greta Garbót és Katherine Hepburnt öltöztető tervező Mezőkövesdre és Sárközbe? Miért ismert Kárász Mariska neve New York-ban? Ruhák és történetek, korszakok és korszakos egyéniségek példái a Hagyományok Háza új kiállításán.