A kórházi falak színe és hangulata is hozzájárul a kis betegek gyógyulásához – ezt a gondolatot szem előtt tartva indított kezdeményezést Búsné Kárl Eszter, az Eszter álma babák megálmodója. Az ötlet lényege az volt, hogy olyan vidám, mesés grafikák jelenjenek meg a kaposvári Kaposi Mór Oktató Kórház Gyermekosztályának falain, amelyek segíthetnek oldottabbá tenni a kis pácienseknek a kórházban töltött időt.

Nem félem az életet, hanem élem – beszélgetés az Eszter álma babák megálmodójával | Magyar Krónika

Bátran, a változásoktól nem félve éli az életet, a saját útját járja, hogy azzal foglalkozhasson, amiben teljesen önmaga lehet. A babákat álmodó és készítő Búsné Karl Eszterrel útkeresésről, önismeretről és a siker titkáról beszélgettünk.

Eszter gyerekkora óta nagyon szereti a színeket, a végtelen lehetőséget, hogy minden színkombinációból valami egészen más jön létre. Az Eszter álma babák létrehozásának útján az alkotás iránti vágy indította el.

Hihetetlen szenvedéllyel vetettem bele magam a varrásba, rengeteg technikát kipróbáltam, kerestem önmagam. A babákban végre megleltem. Azt gondolom, hogy ajándékba kaptam a Jóistentől, hogy szárnyaljon az Eszter álma, elérjem az embereket, megszólítsam őket az üzeneteimmel

– vall a hivatásáról Búsné Kárl Eszter.

A babavarrás nyomán tapasztalta meg, hogy az alkotásait átható szeretet és harmónia csodákra képes. A kicsikhez eljutó babák kapcsán olyan megható történetekkel, olyan visszajelzésekkel találkozott, amelyek arra sarkallták, hogy próbáljon még többet tenni. Így jött a gondolat, hogy oda is elvigyen egy kis harmóniát, ahol a legnagyobb szükség lehet rá.

Fotógaléria

A Kaposi Mór Oktató Kórház támogatta az ötletet, amelynek megvalósításához Eszter a Mosolyfestők Alapítványt kérte fel. Az önkéntesek örömmel vállalták a feladatot, és fel is festették a gyermekosztály falaira a Figus Tomsics Anita által eredetileg meseillusztrációként elkészített, Eszter álma babák ihlette grafikákat.

Tudományosan bizonyított tény, hogy a környezetünkben lévő színek és formák képesek befolyásolni a gyógyulást. Nem mindegy azonban, hogy milyen színeket és formákat jelenítenek meg, milyen fantáziavilágot mozdítanak meg a képek. Azt hiszem, hogy telitalálat volt a mostani párosítás, és csodálatos végeredmény született

– mondta a sajtótájékoztatón Héra Eszter, a kórház ápolási igazgatója. Fantasztikus ajándéknak nevezte a festményeket, és köszönetet mondott mind az ötletgazdának, mind az önkénteseknek azért, hogy ezentúl esztétikusabb körülmények között gyógyulhatnak a betegek.

Nagy jelentősége van annak, hogy amikor belép az osztályra egy kisgyermek a szüleivel, milyen hangulat fogadja őket. Fontos az, hogy ezek a gyerekek ne szorongjanak attól, ami itt történik. Könnyebben működnek együtt velünk, gyorsabban gyógyulnak, nekünk is könnyebb a helyzetünk. Ezek a festmények és babák pedig annyira bájosak, és olyan jó hangulatot teremtenek, hogy komoly segítséget jelentenek

– hangsúlyozta Major Andrea osztályvezető főorvos.

Hódi György Zoltán, a Mosolyfestők Alapítvány kuratóriumi tagja a hét önkéntes egyikeként maga is örömmel vett részt a festésben. Mint elmondta, az alapítvány gyermekekkel kapcsolatos intézményeket – bölcsődéket, óvodákat, anyaotthonokat, kórházakat – újít és szépít meg, hogy legalább ennyivel hozzájáruljon akár a gyógyuláshoz, akár a létezéshez.

A mostani felkérés már csak azért is különleges volt, mert társaival – Balog Fruzsinával, Kormos Adriennel, Szurgyi Katával, Poldauf Mariannal, Mezei Annával és Drigán Biankával – éppen a kórházi kezelés alatt álló gyermekek jelenlétében, a figyelmükkel kísérve készíthette el a grafikákat.

Eszter álma

A kezdeményezés részeként nemcsak a falakat színesítették meg mintegy tíz négyzetméteren, hanem kialakítottak egy olyan kis zugot is, amelyben babák, színezők, matricák és mesekönyvek várják a kis betegeket, hogy a kórházi környezet ezáltal is barátságosabbá váljon számukra.

Búsné Kárl Eszter immár négy éve minden hónapban felajánl egy babát jótékonysági célra, a befolyt összeggel beteg gyerekeket támogat. Az pedig, hogy a személyes példaadás milyen fontos, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy új kezdeményezéséhez szponzorok csatlakoztak. „Ha mindenki megtenne csak annyit, amennyire a saját keretei között, a saját lehetőségei mentén képes, már sokkal támogatóbb világban élhetnénk” – összegzi. Ötletének megvalósulását a Mosolyfestők mellett az alapítvány festőinek szállást biztosító Katica Tanya, az ellátásukat vállaló Két Testvér pizzéria és a festékekről gondoskodó Győri Gábor, a Győri Kft. tulajdonosa segítette.

A hely szelleme rovatunkban bemutatott Kaposvár cikkei itt olvashatók:

KAPOSVÁR | Magyar Krónika

„Az itteni embernek meg kellett tanulnia becsülni a kicsit is” – mondják a helyiek a somogyiakról. Ez azonban közel sem jelenti azt, hogy a megyeszékhelyen és szomszédságában élők ne álmodnának nagyot. Legendás színház, hiteles lelkiségi központ, emberközpontú kórház, rejtett gasztronómiai csodák, sikeres vállalkozások és lendületes sportélet mutatják a közös akarat erejét, amely a Kaposvárra és környékére nehezedő kihívások ellenére sem fogyatkozik.

Fotók: Benke Róbert