A Fizika Napja népszerűsítő előadásokkal, látványos kísérletekkel és szakmai bemutatókkal hívja fel a figyelmet a fizika sokrétű alkalmazására és a fizikusdiploma értékére a munkaerőpiacon.

A rendezvény célja, hogy a diákok, szülők és minden korosztály betekintést nyerjen a tudomány izgalmas világába.

Délelőtt az SZTE Bolyai-épületében kezdődő előadásokon a mesterséges intelligencia egészségmegőrzésben betöltött szerepéről, valamint az ELI ALPS lézeres kutatóintézet tevékenységéről hallhatnak az érdeklődők. Az előadások során a kvantumtudomány és -technológia alapjairól is szó esik.

Délben kerekasztal-beszélgetést szerveznek az SZTE, az ELI ALPS és innovatív vállalatok képviselőivel, ahol bemutatják, milyen széles körű az igény a fizikusokra a munkaerőpiacon.

A rendezvény egyik különlegessége, hogy előzetes regisztráció után középiskolás diákok egyetemi mintaórákon vehetnek részt, ahol olyan témák kerülnek terítékre, mint a kvantumtechnológia, a zérusponti energia vagy a préselt fény.

A nap folyamán az SZTE Fizikai Intézetének kutatócsoportjai, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont és több kutatás-fejlesztéssel foglalkozó vállalat is bemutatja tevékenységét. Az érdeklődők számos izgalmas fizikai kísérletet is megtekinthetnek, amelyek minden korosztály számára élményt nyújtanak.

Az SZTE több laboratóriuma is megnyitja kapuit, ahol a látogatók regisztráció után betekinthetnek az egyetem 3D-központjába, valamint megismerkedhetnek lézeres aeroszol-kutatásokkal és lézerek segítségével végzett anyagmegmunkálási lehetőségekkel.

A program délutáni részében tartják a Budó Ágoston Fizikai Feladatmegoldó Verseny eredményhirdetését, amelyet egy, látványos kísérletekkel színesített előadás kísér. Ez a verseny a tehetséges diákok számára jelentős kihívást és motivációt kínál, miközben bemutatja a fizika gyakorlatban való alkalmazhatóságát.