Ablakot nyitni egymásra – világító kalendáriumok országszerte
Olyan nagy a kísértés, főleg decemberben, amikor olajfoltként terül szét mindenen a sötétség. Bezárkózni. Csak a magam dolgát. Fontosságaim közt. Különbéke. Ilyesmi. A programfüzeteken, az ünnepek előtti feladatlistákon és a közösségi média eseményeken is túl él, sőt, virul országszerte egy néhány éve Solymárról indult kezdeményezés, az adventi ablakozás. Az ablakozás levegős teret nyit valami másra. Az adventre, mint kiáradásra.
A világító adventi kalendárium olyan közösségteremtő kezdeményezés, amire valójában mindannyian éhezünk. Különösen karácsony előtt. Lebontja az egymáshoz kapcsolódás félelmének falait, utcáról ismerős idegeneket, manapság leginkább elidegenedettségben élő szomszédokat terelget egységbe – ablakot nyit egymásra. Mostanra több mint 16 ezer főt számlál a Világító adventi kalendáriumok országos közössége, évről évre több településen nyílik mindig más, a helyi szervezőknél önként jelentkező házigazdáknál egy szépen díszített, számozott ablak advent minden egyes napján.
Van, aki kikészített finomságokkal várja a fénykeresőket, más zenével, bográcsban rotyogó forralt borral, zsíros deszkával, házi süteményekkel, bőséges elárasztással vendégel meg – és ez a lényeg – gyakorlatilag idegeneket. Tűz körül, karácsony felé araszolva, ebben a várakozásban összeverbuválódva aztán hirtelen mindenki olyan ismerős lesz. Érdemes böngészni a csoportot, mert nagy eséllyel lesz a környéken olyan kezdeményezés, amelyhez az utolsó napokban sem késő fénykeresőként csatlakozni.
Varázslatos hintalóvilág Óbudán
November közepén nyílt, a karácsony előtti napokban, de a két ünnep között is, sőt, egészen március 2-ig látogathatgó a Vendégünk a hintaló – Egy ikonikus játék négy játék négy évszázados kalandjai című kiállítás az óbudai Korona téren, a vendéglátóipari múzeumban. A régi idők csillámporáért tehát nem csak a budai várba érdemes felmenni a múzeum ünnepi képeslapgyűjteményének különleges darabjait megnézni, hiszen Óbudán vendégeskednek egy hatalmas hintalóvilág darabjai. Olyan ikonikus játékok ezek, amik azonnal nosztalgiát ébresztenek letűnt korok iránt, amikor a várakozás ideje valóban megszentelt volt, a karácsony pedig maga a csoda.
Ilyenek voltak a századelő ünnepi képeslapjai | Magyar Krónika
Boríték nélkül – Téli képeslapok a boldog békeidőkből címmel nyílt szabadtéri kiállítás a Várban.
A nosztalgián, az időben utaztatáson túl kultúrtörténetileg is izgalmasak a hintlovak. Koronként más és más társadalmi és gazdasági jelentősége volt annak, ha hintaló is akadt a háznál, de érdekesek a nemzetközi összefüggések és az irodalmi lenyomatok is.
Jó harminc év alatt egy lelkes házaspár, dr. Ladó Mária és dr. Tóth Ferenc Imre több ezres gyűjteményt épített fel, az első darab pedig nem más volt, mint Ferenc felnőtt fejjel mentett faparipája egy zalai padlásról. Ez a becses gyerekkori darabból terebélyesre nőtt gyűjtemény kapott most teret a Korona téren egy olyan hintalovagló térrel kiegészítve, ahol kipróbálható darabok is várják a látogatókat.
A kiállító óbudai múzeum kisfilmet is készített a gyűjtő házaspárról:
Vendégünk a Hintaló – Egy ikonikus játék négy évszázados kalandjai
Az időszaki kiállítás az MNMKK-MKVM múzeumban látogatható. 2024.11.14 – 2025.03.02-ig Készítő: Van Egy Ötletünk Produkció Rendező: Szűcs Gergely Operatőr: Katona Szabolcs Zene: Berki Tamás
Karácsony titka a 800 éves bazilikában
Nem azért vagyunk rászorulva a csendnek szentelt terekre, a templomokra karácsonykor, mert a rituális ceremóniák megadják az ünnep megélésének illúzióját. Azért hívnak különös erővel az olyan erőterek, mint a Bakonybéli Szent Mauriciusz Monostor, vagy a 800 éves Szent Márton Bazilika Pannonhalmán, mert itt – különösen karácsonykor – minden külvilági zajt elnyomó erővel hallatja magát a pusztában kiáltó szó. Fényesebb, mint bárhol karácsony lényege: megszületett a Megváltó. Mint egykor a sivatagi atyák, ilyen terekben jó igazán elidőzni a tiszta szavak közelségében. Több évszázados falak fogják visszhangozni őket.
A Bazilika800 emlékévben, a pannonhalmi szerzetestemplom középkori felszentelésének 800. évfordulójának évében a bencés rend gazdag lelkiségi és kulturális programokkal ünnepelt 2024-ben. Ennek az ünneplésnek is méltó zárása a Főapátság orgonahangverseny-sorozatának december 26-i alkalma, amikor Kiss Zsolt, a Bazilika karnagya ad két koncertet gondosan válogatott műsorral: 13.30-as és 15:30-as kezdéssel. Művek hangzanak majd el Johann Sebastian Bachtól és Olivier Messiaen francia zeneszerző legismertebb orgonaciklusából, Az Úr születése című sorozatból.
Kiss Zsolt nyolcévesen kezdett zongorázni, 13 évesen orgona és szolfézs-zeneelmélet szakon folytatta tanulmányait Győrben. 2003-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona szakán. Amellett, hogy az idén 800 éves pannonhalmi bazilika karnagya, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium ének- és orgonatanára is. Több európai országban is fellépett, egyebek mellett adott koncertet Németországban, Ausztriában, Romániában, Svájcban és Szlovákiában is. |
PANNÓNIA HALMA | Magyar Krónika
PANNÓNIA HALMA: minden, amit tudni kell egy pannonhalmi kiránduláshoz
Kiemelt kép: Szent Márton Bazilika, Pannonhalma