A tízéves jubileumon ismét olyan kezdeményezések és személyek kerültek reflektorfénybe, akik közösségeikért, hagyományaikért és a társadalomért példaértékű munkát végeznek.
Inspiráló példák és díjazottak
Csehi Marianna, az est fővédnöke és a Highlights of Hungary ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés mára valódi „lelki védőhálóvá” vált.
„Ezek az emberek nemcsak dolgoznak és gondolkodnak, hanem szeretnek – önmagukat, közösségüket, és magyar identitásukat”
– fogalmazott.
Az idei gálán a nagykövetek, Dr. Almási Kitti pszichológus, Borbás Marcsi műsorvezető, Gyurta Dániel olimpiai úszó, T. Danny zenész és Lackfi János költő voltak, akik a kitartás, a becsületesség és a sikerhez vezető kihívások fontosságát hangsúlyozták.
Az est különlegességeként bemutatták az Inspiráló Magyarok – 24 Lebilincselő sikertörténet című könyvet, amely Sal Endre és Berta Mihály tollából született. A kötet célja, hogy motivációt és példaképeket adjon az olvasóknak.
A gála műsorát a Parno Graszt zenekar nyitotta meg, amely már 2017-ben is díjazott volt a Highlights of Hungary-n.
Különdíjak és elismerések
Az este során öt különdíjat is átadtak, amelyek olyan szervezetek támogatásával valósultak meg, mint a Libri, az MCC, a Kreatív magazin, az Index és a Képmás magazin:
Libri-díj: Balázsi Gergő Ármin balettművész, az első magyar Benois de la Danse-díjas, művészi kiválóságáért részesült elismerésben. „A drámai balettet élvezem a legjobban, mert az érzelmek és a színjátszás számomra a műfaj egyik alappillére” – mondta.
MCC-díj: Kő Boldizsár a Bethesda Gyermekkórház innovatív „meseterével” nyerte el a díjat, amelyek a gyerekek testi és lelki fejlődését szolgálják.
Kreatív Magazin-díj: Temesi Apol fenntartható, textilipari hulladékból készített hangszigetelő megoldásaiért kapott elismerést.
Index-díj: A MuralPaint falfestő csapat elmondta, hogy álmuk megbízást kapni egy óriási falra, amelyen megkötések nélkül alkothatnak.
Képmás-díj: Fabók Mariann bábművészeti munkásságáért (Fabók Mancsi Bábszínháza) részesült elismerésben.
Színház ég és föld között | Magyar Krónika
Fabók Mariann színművész, bábos mesemondó és férje, Keresztes Nagy Árpád kobzos énekmondó nemcsak a színpadon, hanem a közös életükkel is a népi kultúrában rejlő igazságokat közvetítik.
Az est fődíjasai
A közönségszavazatok alapján három fődíjat is kiosztottak: a Zsigmond Malom vendégház tulajdonosai, Gáll Levente és Tímea, a Magyar Hospice Alapítvány, valamint Szabolcs Szabadfi, ismertebb nevén Szabi a Pék lettek a győztesek.
A díjazottak egyenként 2 millió forintos pénzjutalmat és a Highlights of Hungary Társadalmi Díját vehettek át.
A több mint 110 ezer szavazat, amelyeket 1500 településről küldtek be, az összetartozás és a közösségi erő fontosságát tükrözte.
Gáll Levente és Tímea a Csíkmadarason található, történelmi vízimalom megmentéséért kapta a díjat.
„Az én életszemléletemben ez jelenti a valódi életteret, ahol mi élünk, ezek a vizek, ezek a források, amiket mi ihatunk, ezek a legelők, ahol mi állatot tarthatunk és ez a levegő, amit szívhatunk. Ezek jelentik a jó életminőség három legfontosabb elemét […] így tartja a Jóisten a tenyerén elénk”
– osztották meg gondolataikat.
A Magyar Hospice Alapítvány az élet utolsó szakaszának méltóságát hangsúlyozó munkájáért részesült elismerésben.
„Nagyon sokan ismerik már a hospice fogalmát, amely sokak számára erősen kapcsolódik a halálhoz. Holott a hospice nem a halálról szól, hanem arról az életszakaszról, ami az utolsó hónapokat jellemzi”
-mondták el az alapítvány képviselői.
Szabi a Pék a kézműves pékség népszerűsítéséért és az otthoni kenyérsütés iránti érdeklődés felélesztéséért kapott elismerést.
„Az életben a munkát el kell végezni […] és azt becsületesen kell elvégezni. Én nyugodtan szeretnék lefeküdni aludni, és teljesen nyugodt szívvel szeretnék átnyújtani egy kakaós csigát vagy egy kenyeret, tudva: mindent megtettem annak érdekében, hogy tiszta forrásból, gyönyörűen feldolgozott terméket adjak oda neked”
– mondta.