Február 21-től járhatjuk végig a Műcsarnok legújabb kiállítását, amely a magyar animációs művészet 111 éves történetébe enged bepillantást.

M. Tóth Éva, a kiállítás kurátora a csütörtöki bemutatón hangsúlyozta, hogy

az animáció a kortárs művészet egyik legösszetettebb ága, hiszen egyesíti az irodalmat, a képzőművészetet, a zenét és a mozgóképes kifejezésformákat.

Ennek megfelelően a kiállítás is ezeket az összefonódásokat helyezi előtérbe, bemutatva a műfaj sokszínű fejlődését.

Az első terem, a Vízió négy meghatározó alkotó munkásságát mutatja be: Gauder Áron, Gémes József, Jankovics Marcell és Reisenbüchler Sándor ikonikus művei fogadják a látogatókat. Utóbbi előtt külön is tiszteleg a tárlat, hiszen idén lenne 90 éves, ennek alkalmából munkásságát vetítésekkel is megidézik.

Az indiánok eredettörténetéről forgatott filmet, Portugáliában meredek reakciót kapott | Magyar Krónika

Már gyerekkorában elvarázsolta a világuk, végül Cseh Tamás hatására a kultúrájuk megszállottan érdekelni kezdte. Az indián mondavilágot feldolgozó Kojot négy lelke – amely elnyerte a legjobb egész estés animációnak járó díjat Veszprémben a MOZ.GO filmfesztiválon – rendezőjével, Gauder Áronnal mások mellett arról is beszéltünk, milyen teljesen elzárva élni a külvilágtól és vajon túlélne-e egy apokalipszist.

A második terem, a Gesztus, olyan filmeket vonultat fel, amelyek különleges technikai vagy dramaturgiai megoldásaik révén azonnal felismerhetők. Ezek az alkotások a műfaj határait feszegetik, előrevetítve azokat a kísérleti megközelítéseket, amelyek a kiállítás harmadik, Kísérlet című szakaszában kapnak helyet.

Jankovics Marcell naphőssé avatta Toldi Miklóst | Magyar Krónika

Halála után mutatják be Jankovics Marcell utolsó alkotását, Arany János elbeszélő költeményének rajzfilmfeldolgozását. Az életmű záróköve a helyére került.

Ebben az utolsó teremben szerepel többek között Rófusz Ferenc Oscar-díjas filmje A légy, amely háttéranimációs technikájával úttörő jelentőségű volt a maga korában. Szintén itt láthatók Cakó Ferenc híres homokanimációi, valamint a Balázs Béla Stúdióban készült

olyan mozgóképek, amelyekben az animáció a zenével és a képzőművészettel egyesül, új esztétikai dimenziókat teremtve. Emellett olyan egyedi mozgóképek is helyet kaptak a tárlaton, amelyek nem hagyományos filmvászonra készültek.

Harc az egész világért – animációs sikerek a közelmúltból | Magyar Krónika

Két idegen véletlen összenézése egy Ikarus buszon, Budapest búra alatt és az indián teremtéstörténet újramesélve. Három különleges magyar animáció, amely idén meghódította a világot.

A kiállítás április 27-ig látogatható.

Kiemelt fotó: Lakatos Péter (MTI)