A jubileumi LP-széria most elkészült négy darabja között található Dresch Mihály és vonóskvartettje Reptető című lemeze, Lajkó Félix Gisl című balettzenéje, Párniczky András kvartettjének Mikrotheosz című albuma, valamint a Meybahar toplistás első nagylemeze.
A minőségi hangzást kedvelő közönség számára olyan alkotók felvételeiből válogattak, akiknek a munkássága egy-egy zenei műfaj irányait jelöli ki.
A Dresch Vonós Quartet Reptető című albumán Dresch Mihály basszus klarinéton, fuhunon, furulyán és szoprán szaxofonon, Csoóri Sándor brácsán és tamburán, Bognár András bőgőn, Zimber Ferenc pedig cimbalmon játszik. A korábban CD formátumban és digitális platformokon megjelent albumot Dresch Mihálynak a magyar népzenei gyökerekből táplálkozó, mégis kortárs és egyetemes dzsessz nyelvezete teszi a hazai improvizatív zene alapművévé.
Lajkó Félix Gisl című albuma a vajdasági hegedűvirtuóz és komponista életművének újabb fontos állomása. A technikai tudás és az érzelmi mélység egyedülálló kombinációját felvonultató muzsika a Győri Balett számára született. Lajkó Félix munkásságában a magyar, balkáni és közép-európai hangzásvilágból építkezik, amely illeszkedik a Fonó hagyományőrző, mégis újító zenei törekvéseket előtérbe helyező szellemiségéhez.
A kor, a szám, a fél évszázad Lajkó esetében nehezen értelmezhető. Talán azért, mert a színpadi jelenlétében nincs semmi időhöz köthető. Talán mert nincs is ott. Vonzásának ereje a megfejthetetlenségen túl az, hogy látványosan máshol van. Nem tudni, hol, de erős a késztetés utánamenni, miközben szinte szégyelli, aki látja, hogy be van avatva valamibe, az intimitás, az önfeltárás olyan bugyraiba, ami talán nem is tartozik külső szemlélőre”
– írtuk korábban a lemezről.
A sorozat harmadik darabja Párniczky András Mikrotheosz című albuma, amely összegzése a Nigun zenekar 22 éves munkásságának, valamint a Bartók Electrified című lemez alkotási folyamatának. A Párniczky Quartet tagjai – Párniczky András (gitár), Bede Péter (tárogató, alt szaxofon), Ajtai Péter (bőgő) és Szabó Sipos Ágoston (dob) – a zsidó, a magyar és a balkáni (román) zenei hagyományokat ötvözik a tizenegy szerzeményben.
A Meybahar Marilia Pilti görög szantúr játékos és Kopcsik Márton hegedűs, hangmérnök-producer találkozásával született Budapesten. Az alkotópároshoz Gerzson János úd (arab lant) játéka, valamint Radisz Afrodité énekhangja társul. Első, Meybahar című nagylemezükön hagyományos görög népzenei átdolgozások és saját szerzemények egyaránt találhatóak: a zenekart a régmúltba visszanyúló keleti modális zenei örökség, és napjaink különböző zenei hatásai egyaránt inspirálják.
Az album röviddel megjelenése után mindkét rangos világzenei toplistára, a Transglobal World Music Charts-ra és a World Music Charts Europe-ra felkerült.
A Fonó jubileumi vinylsorozata nemcsak a nosztalgikus hangzásélmény miatt különleges, hanem négy olyan alkotót emel ki, akik a hagyományos zenei értékeket innovatív módon építik be kortárs művészetükbe.
(MTI)
Nyitókép: Fonó