Sós Endre, az intézmény természetvédelmi és állategészségügyi igazgatója a szerdai sajtóbeszélgetésen elmondta, egy olyan városi oázist szeretnének kialakítani, ahol a növények és állatok egyedi bemutatása révén a látogatók közelebb kerülhetnek a természethez.

Bár a kezdeti beruházásra szánt 20 milliárd forint továbbra sem áll rendelkezésre, mintegy 350 millió forintból lehetővé válik a Biodóm megnyitása. A projekt hosszú éveken át politikai és finanszírozási viták középpontjában állt, tavaly azonban már több alkalmi eseményt rendeztek benne, például két nagyszabású fényinstallációt, a World Press Photo kiállítást és egy hollywoodi filmforgatást is.

Az idei év egyik kiemelt eseménye a nemrég zárult őslénykiállítás volt, amely másfél hónap alatt több mint 46 ezer látogatót vonzott.

A kezdeti tervek szerint a Biodóm olyan nagy testű állatoknak adott volna otthont, mint az orrszarvúak, elefántok és csimpánzok, azonban ezek elhelyezéséhez jelenleg sem az infrastruktúra, sem a szükséges anyagi források nem állnak rendelkezésre.

A koncepció ezért átalakul: az eredeti miocén Magyarország tematikát elhagyva a Biodóm az ember és természet együttélésére fókuszál. Ennek részeként az év végére a nagy szikla belsejében található állatbemutató a Biodóm 1,7 hektáros területére költözik, főként délkelet-ázsiai fajokkal.

A sajtóeseményen az állatkert általános helyzetéről is szó esett: a tavalyi év kiemelkedő volt, hiszen 1 millió 120 ezren látogatták meg az intézményt – ez az elmúlt húsz év egyik legjobb eredménye. A margitszigeti vadaspark is népszerű volt, 200 ezer főt vonzott.

Tavaly a jegesmedvék elköltöztek az állatkertből, helyükre 35 millió forintos fejlesztéssel barnamedvék érkeztek. Idén a Szavanna-kifutó korszerűsítése kerül előtérbe, amelyet az állatkert az 1%-os adófelajánlásokból kíván finanszírozni. A fejlesztések révén a kifutórendszer vízelvezetése megújul, a kerítéseket is felújítják, illetve újra megnyílik a zsiráfok megfigyelésére szolgáló etetőtorony. A 2008-ban létesült kifutó lakói között zsiráfok, szélesszájú orrszarvúak, mhorr gazellák és különféle vízimadarak is szerepelnek.

Jelenleg a Fővárosi Állat- és Növénykert 730 különböző állatfajt gondoz, ezzel a világ állatkertjei között a hatodik helyen áll.

2024-ben az intézmény bruttó bevétele meghaladta az 5,2 milliárd forintot, amelynek kétharmadát saját bevételeiből teremtette elő.

A Biodómban hamarosan új kiállítás nyílik: április 10. és május 25. között az Art Aqua tárlat lesz megtekinthető, amely ötvözi a képzőművészetet és a növénybemutatókat.

A magyar állatkert egyik kiemelkedő sikere, hogy egyelőre nem érintette a száj- és körömfájás-járvány, amely jelenleg több országban komoly problémát okoz. Ennek ellenére elővigyázatosságból ideiglenesen lezárták az állatsimogatót, és megtiltották az állatok etetését a látogatók számára.

Fotó: Szigetváry Zsolt (MTI)