A Magyar Nemzeti Bank (MNB) V. László aranyforintja megnevezéssel arany emlékérméket bocsát ki egyszeres, valamint négyszeres súlyú piedfort, azaz vastagveret változatban november 20-án. Az V. László aranyforintja nevű emlékérme az idei kibocsátási program legértékesebb darabja. A jegybanki hagyományokhoz híven az 50 ezer forintos névértékű nemesfém érmék színesfém változatát is kibocsátják háromezer forint névértékkel.

A Soltra E. Tamás szobrászművész által tervezett emlékérmék a 2012-ben indult Középkori magyar aranyforintok sorozat nyolcadik elemeként jelennek meg.

Az MNB 2012-ben I. Károly aranyforintját felidéző emlékérmével indította el a középkori magyar aranyforintokat bemutató sorozatát, melynek célja, hogy teljes képet adjon a középkori magyar pénztörténet jó minőségű, értékálló, a nemzetközi kereskedelemben is gyakorta elfogadott pénzeiről.

A sorozat indító darabját – a történelmi hűség jegyében – 2013-ban I. Lajos, 2014-ben Mária, 2016-ban Zsigmond, 2018-ban Albert, 2020-ban I. Ulászló, 2022-ben Hunyadi János aranyforintját bemutató emlékérme követte. A kibocsátással pénztörténeti értékeinkre, nemzeti fizetőeszközünk történelmi előképeire, a középkori aranyforintokra kívánja felhívni a figyelmet az MNB.

Az érmék leírása

Az arany és a színesfém változatok azonos érmeképpel rendelkeznek, mindössze értékjelzésük tér el. Az emlékérmék előlapján, középen az V. László király által kibocsátott aranyforint hátoldalának ábrázolása látható, amelynek belső körvonallal határolt középmezőjében a kezében rövid nyelű bárdot és országalmát tartó Szent László alakja jelenik meg.

Az előlap szélén futó gyöngysorszegélyen belül, a felső köriratban a „Magyarország”, az alsó köriratban az „50000”, illetve a „3000” értékjelzés és a „forint” felirat olvasható, melyeket egy-egy virágmotívum választ el egymástól.

Az emlékérme hátlapján, középen – részben túlnyúlva a gyöngysorszegéllyel határolt, kör alakú, hálós mintázatú középmezőn – V. László trónszéken ülő alakja látható. Az ábrázolást az 1488-ban kiadott Thuróczi-krónika brünni kiadásában megjelent metszet ihlette. Alatta a király címere látható.

V. László ábrázolásától balra a „BP.” verdejel, alatta a „2024” verési évszám olvasható, jobbra pedig Soltra E. Tamás szobrászművész mesterjegye látható. A hátlap szélén futó gyöngysorszegélyen belül, köriratban „V. László 1453–1457 aranyforintja” felirat olvasható.

Az 50 ezer forintos címletű arany emlékérmék 986 ezrelék finomságú aranyból készültek, a normál veret súlya 3,491 gramm (1 dukát), a piedfort vereté pedig 13,964 gramm (4 dukát). A háromezer forintos címletű színesfém változat réz (75 százalék), nikkel (4 százalék) és cink (21 százalék) ötvözetéből készült, súlya 2,7 gramm. Az 1 dukátos arany és a színesfém érme széle sima, a piedfort változatot különleges latin nyelvű peremfelirat díszíti „+ Ladislavs • D • G • R • Vngarie” (Ladislaus Dei gratia rex Ungariae), amelynek jelentése „László, Isten kegyelméből Magyarország királya”.

Mindhárom érmetípus átmérője azonos, húsz milliméter. Az arany emlékérméből verdefényes kivitelben ötszáz darab piedfort veret, valamint kétezer normál súlyú veret, míg a színesfém emlékpénzből selyemfényes (BU) kivitelben ötezer készíthető.

Érték

Az emlékérmék értékközvetítő, ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében – a rendelkezésre álló készlet függvényében – a háromezer forintos címletű színesfém emlékérme a kibocsátást követő egy évig névértéken vásárolható meg 2024. november 20-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában és webáruházában.

Az arany emlékérmék – az ezüst és színesfém emlékérmék értékesítési gyakorlatától eltérően – nem névértéken lesznek értékesítve. További részletek a Magyar Pénzverő Zrt-nél érhetők el.

(MTI)

Kép: MNB