A program elsősorban a magyarországi és határon túli oktatási intézmények növendékeit célozza meg. A jelentkezés április 30-ig lehetséges, ekkorra kell feltölteni a versenyvideókat is. Az előválogató során korosztály és képzési típus szerint értékelik a jelentkezőket, majd a kiválasztott énekesek személyes meghallgatásokon vesznek részt június 2. és 6. között. A verseny döntőjére június 7-én kerül sor.

A verseny három kategóriában zajlik, amelyben zeneiskolai, középiskolai és egyetemi növendékek mérethetik meg magukat.

A versenyanyagban helyet kaphatnak magyar dalok, valamint Haydn, Beethoven és Schubert művei, de a barokk és preklasszikus áriák is részei lehetnek a repertoárnak.

A beérkezett videókat előzsűri bírálja el, amely kategóriánként a legjobb tizenhat versenyzőt juttatja tovább az élő fordulóra.

Az Eiffel Műhelyház ad otthont az élő meghallgatásoknak, ahol a résztvevők saját zongorakísérővel is érkezhetnek, de az Opera korrepetitorai is rendelkezésre állnak.

Az Operaház gondoskodik arról, hogy a Budapesten kívülről érkező versenyzők és énekmestereik számára térítésmentesen biztosítson szállást a verseny idejére.

A döntőt az Eiffel Műhelyház Bánffy-termében rendezik meg, ahol a Magyar Állami Operaház Zenekara kíséri a versenyzőket, Kovács János Kossuth-díjas karmester vezényletével. A zsűri kategóriánként választja ki a legjobb három énekest, akik győztesként zárhatják a megmérettetést.

A zsűrit Ókovács Szilveszter, az Opera főigazgatója vezeti, munkáját Almási-Tóth András rendező, az Opera művészeti igazgatója, Bátor Tamás operaénekes, az Opera és a Müpa művészeti tanácsadója, Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza igazgatója, Pászthy Júlia operaénekes, örökös tag, valamint Zsoldos Dávid zongoraművész, zenetörténész, a Magyar Zenei Tanács elnöke segíti.

A szervezők remélik, hogy a verseny nemcsak új tehetségeket tár fel, hanem elősegíti a fiatal művészek pályakezdését, valamint lehetőséget ad a szakmai kapcsolatok építésére is.

Fotó: Máthé Zoltán (MTI)