A Bolyongások – Ország Lili Kiscellben című időszaki kiállítás illeszkedik a Fővárosi Képtár gyűjteményéből kiinduló, azt feldolgozó tárlatok sorába. A Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár sajátos nézőpontjából tekint az életműre: egy-két kivételt leszámítva az itteni gyűjteményben található Ország Lili-műveket mutatja be, köztük 50 festményt és 70 grafikát.

Ország Lili életművében különös hangsúly került a történelem és az emlékezés kapcsolatára. A Fővárosi Képtár gazdag anyaga is megengedi az emlékezés témájára felfűzött vizsgálódást, emellett a kiállítás tárgyalja a hatalom és művészet komplex viszonyát, a Rákosi- majd a Kádár-korszak szürreális zártságát, a művészi tájékozódás nehézségeit, az információéhség kikényszerítette alkukat.

Ország Lili szinte egész életműve abban az apró garzonlakásban született, ahol a főiskola befejezésétől egészen 1978 elejéig lakott. Rendkívül szűk élettere éles ellentétben állt gondolatainak szabadságával, tágas és gazdag belső világával, szellemi terével.

Az április 6-ig nyitva tartó tárlat alkalmából megjelent egy monográfia is, amelynek alapja a kurátor, Árvai Mária 2019-ben írt doktori dolgozata és az ahhoz kapcsolódó tízéves kutatómunka.

(MTI)

Kép: Várakozó I. / Zöld ragyogás, 1974
Olaj, farostlemez; 62,5 × 125 cm; j.n.
BTM Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár