Több mint kétmillió forintért kelt el az Egri csillagok 1909-ben megjelent, kétkötetes, dedikált példánya az Antikvárium.hu aukcióján. A dedikált könyvek árverésén több mint 200 tétel szerepelt, a legtöbbet, mintegy 2,2 millió forintot az Egri csillagok harmadik kiadásáért fizettek.
Gárdonyi Géza minden újabb kiadást megelőzően dolgozott a szövegen, az 1909-es kiadás adta meg a közel végleges felépítést.
A dedikáció címzettje Bárány Géza egri mérnök és sportvezető, a nevét viselő egri sportuszoda tervezője, az olimpiai ezüst- és bronzérmes, Európa-bajnok úszó Bárány István apja volt.
Az aukciós piacon a Gárdonyi Géza életében megjelent Egri csillagok-kiadások önmagukban is ritkák, a hazai árverések történetében pedig korábban csak egyszer, közel tíz éve bukkant föl dedikált példány a regényből. Gárdonyi Géza Egri csillagok című regénye 2005-ben egy országos felmérés és a Nagy Könyv játék nyomán elnyerte a legismertebb magyar regény címét.
Ugyanezen az aukción József Attila 1932-ben megjelent Külvárosi éj című kötetének eredeti és dedikált példánya 710 ezer forintért, Karinthy Frigyes Így írtok ti című kötete 465 ezer forintért, Hermann Ottó Ősfoglalkozások című 1898-ban megjelent könyve 420 ezer forintért, míg Tóth Árpád Lomha gályán című kötete 405 ezer forintért kelt el.
Ilyen volt az élet az Egri csillagok korában
Korábbi cikkünkben bemutattuk, milyen feladatai voltak a végváraknak és védőiknek a 16-17. század során. Az ellenséges portyák megállítása, a felderítés, a török tervekről való információszerzés, az oszmán hadjáratok irányának kiszimatolása, kémhálózat fenntartása, a hódítók utánpótlásának elvágása, végső esetben pedig a támadó sereg megállítása a Habsburg vagy szövetséges csapatok megérkezéséig – többek között ezek a tevékenységek tették ki a végeken szolgáló vitézek és vezetőik mindennapjait.
(MTI)
Nyitókép: antikvarium.hu