Várai Áronnak, a Gobé énekesének legelőször a megnyugvás szó jut eszébe az Árva című friss daluk kapcsán. Miként fogalmaz:

„Két éve vettük fel a szám alapjait, de azóta sok gondolat és érzés változott bennünk, így tulajdonképpen az eredeti ötletünket alapul véve újraértelmeztük a számot. Ez sok vitát és feszültséget okozott, de ahogyan a dalszöveg íve is, mi is bejártuk a dal mélységeit és magasságait, és így lett az Árva, a Góbé-lélek újabb darabkája.”

A dal alapját egy kispaládi többszólamú cigányballada jelenti, amellyel Martin György 1958-as gyűjtéseiből összeválogatott Dimó dalai I. Elveszett Éden II. című archív népzenei felvételeket tartalmazó lemezén találkoztak. Az együttes a számot a gospel zene érzéseivel párosította, ez az első alkalom, hogy vegyeskar is helyet kap egy Góbé-dalban.

„A szöveg egy nehéz történetet mesél el, hogy a főhőst rabul ejtő szerelem milyen rossz irányba terelte az életét. Énekel rabságról, szegénységről, börtönről, erőszakosságról, egyedüllétről, fájdalomról, nehéz érzéseiről. A mesélőt egy férfikar kíséri az autentikus felvételen, melyet az utolsó versszakban rekonstruálunk. A dal különlegessége továbbá, hogy először használunk vegyeskart egy felvételen, ami tovább emeli a hangzást az elképzelt gospel zenei irányba. Van az egészben egy kemény valóság, ami úgy gondolom, nem véletlenül talált ránk ebben a dalban. Az ukrán határ melletti nehéz cigánysors és családi állapotok csupasz tolmácsolása a Góbé gospel-szerű zenei világában. Megnyugvás, hogy elkészült a dal, jó érzés meghallgatni ezt a sztorit, még ha nehéz is a téma.

– teszi hozzá Varai Áron, aki fontosnak tartja azt is, hogy a mai világban az emberek figyeljenek egymásra, mert sokan vagyunk, és nem tesz semmit mosolyogni a másikra és örülni annak, amink van, esetleg megosztani azt másokkal.

Az Árva videóklipjét Arlón vették fel, a települést pedig jól ismeri a Góbé, hiszen az őszi Kobuci kertben adott koncertjükön is az ottani Szimfolk Zenei Műhely növendékeinek gyűjtöttek. Miként minderre Várai Áron visszaemlékezik:

Nagyon komoly beszélgetésekhez volt szerencsénk, ahol éreztük a közösség figyelmét, szeretetét, összetartását, szégyenét, nehézségét, mégis valami csibész mosoly volt mindenki arcán. Arló utcáin és környékbeli tájain, valamint egy kis házban forgattunk. A helyiek nem értették, mit keresünk ott, még kevésbé, hogy ez számunkra miért szép, de remélem mindenki látni fogja, mit láttunk meg benne! Korán reggel keltünk, hogy a dér és fagy még jelen legyen, mikor főhősünk elindul útjára, és napnyugtáig forgattunk, ahol már a megérkezés pillanatait vettük fel egy szakrális helyen.”

Rigó Marci, a zenekar hegedűse szívéhez is rendkívül közel áll a dal és miként fogalmaz, nem csupán a muzsikus cigány vér miatt, ami benne is áramlik:

Nem csak az identitásomhoz, de az életemhez és az abban történt dolgokhoz is kötődik, mind a szöveg, mind a zene. Tragédiák mindenki életében vannak. Ez a dal azért született, hogy kicsi gyógyírt lelhessen rájuk a hallgató.”

Az Árva élőben először december 14-én, a Kelenföld Montázs Központban hangzik el, ahol a Budapesti MediCantare Vegyeskar kíséretében lépnek fel, az este különlegessége pedig az lesz, hogy a klasszikus zene, a népzene és a világzene összekapcsolására tesznek majd kísérletet a kórusirodalmon keresztül.

Kiemelt kép: Góbé (Fotó Bartis Milán)