A színész halála című Örkény István-novella rajzfilmváltozata ugyan nem egyperces, inkább másfél, mégis méltó az eredeti műhöz. A retróhatású animáció Scherer Péter hangjával tökéletesen visszaadja azt a stílust, hangulatot, és humort, amelyet Örkényhez társítunk, és ami olyan népszerűvé tette az egyperces novellákat.

„Ma délután az Üllői út egyik mellékutcájában eszméletét vesztve összeesett Zetelaki Zoltán, a népszerű színművész. A járókelők bevitték a közeli klinikára, de ott hiába próbálták a tudomány legújabb vívmányaival – még vastüdővel is – életre kelteni. A jeles színész, hosszú haláltusa után, este fél hétkor kiszenvedett; tetemét átszállították a Bonctani Intézetbe.
A Lear király esti előadása e tragikus esemény ellenére is zavartalanul folyt le. Zetelaki késett ugyan egy kicsit, s az első felvonásban feltűnően fáradtnak látszott (néhol szemlátomást a súgó segítségére szorult), de aztán egyre jobban magára talált, s a király halálát már olyan meggyőző erővel jelenítette meg, hogy nyíltszíni tapsot kapott érte. Utána hívták vacsorázni, de nem ment. Azt mondta:
– Ma nehéz napom volt.”

Az animációt Takács Ádám készítette, Scherer Péter színész narrálta, zenéje pedig Charlie Parker Jam Blues című, 1952-es száma.

„Egyszerűen zseniális, egyszerre vicces és torokszorítóan megrendítő, arról nem is beszélve, hogy a benne szerepet kapó színészek számára esélyt kínál, hogy művészetük minden elemét megcsillogtassák” – írtuk korábbi cikkünkben az 54 évvel ezelőtt bemutatott, Macskajáték című Örkény-drámáról. A legendás mű tulajdonképpen „egy szerelmi háromszög története, csak éppen a főszereplők nem hamvas fiatalok, hanem hatvanegynéhány évesek. És a darab írása idején ezt az életkort sem új negyvennek, de még új ötvennek sem nevezték. Aki hatvanéves elmúlt, az nyugdíjas volt, magas szárú fűzős cipőt viselt, dagadt a bokája, és rég leszámolt a szerelemmel.”

„Semmi sem tud annál pestebb lenni, mint hogy ezen a járdán járt Karinthy, de annyira Pest tud lenni más is: itt, a 39.-ben, a patika fölött született Örkény István, bár ez nem az a patika, véletlen egybeesés csupán. Örkény tehát, még ő is a Monarchia szülötte, de már egy másik kor klasszikusa” – ezt pedig a Damjanich utca miliőjéről írtuk.

Damjanich utca | Magyar Krónika

A széles, platánok és hársak szegélyezte utca, ahol élek, a budapesti Damjanich utca, ezen indulok fölfedezni azt, amit már ismerek.

Nyitókép: Funday Animation Studio / YouTube