2020-ban Dunavecse Önkormányzata megvásárolta azt a házat, ahol Petőfi Sándor 1844-ben pár vidám és termékeny hónapot töltött. Itt, Nagy Pál házában születtek a Füstbe ment terv és az Egy estém otthon című versek, amelyeket a költő szüleivel való találkozása ihletett – olvasható a Petőfi Irodalmi Múzeum Facebook-oldalán.
Így fedezte fel Petőfi a magyar irodalomnak a várost | Magyar Krónika
Petőfi Sándor jóval több volt, mint tankönyvi zsánerfigura – kevesen gondolnak bele, de a költőben a modern városi kószáló magyar mintapéldájára ismerhetünk rá. Kardeván Lapis Gergely irodalomtörténésszel beszélgettünk Petőfi újító ön- és világmegjelenítéséről.
Helybéli barátaival töltött vidám napok emlékét őrzi pár bordala, valamint múltjáról és jövőjéről gondolkodó sorai. Petőfi 1841-ben, 1842-ben és 1844-ben összesen öt és fél hónapot töltött elszegényedő szülei közelségében, és több mint 30 verset írt ez idő alatt. Ekkor lobbant szerelemre házigazdája lánya, Zsuzsika iránt is, és örökítette meg érzéseit egy kis versciklusban.
A 2024. november 3. óta látogatható új Petőfi Emlékház, a Magyar Irodalmi Emlékházak új gyöngyszeme. A megnyitás időpontja egybeesik a költő Hazámban című, Dunavecsén írt költeménye publikálásának dátumával. A verset 1842. november 3-án jelentette meg az Athenaeum, illetve itt nyomtatták először a vers alá a Petőfi Sándor nevet.
Újrajártuk Petőfi vándorútját | Magyar Krónika
A költő születésének bicentenáriumán végigjártuk az általa megtett 1844-es vándorlás mai helyszíneit, hogy lássuk, milyen Petőfi-emlékhelyekkel találkozhatunk.
Nyitókép: saját