Az önök családjában is volt hagyománya a borkészítésnek?
Persze. Mi gyakorlatilag a házi borokon nőttünk fel. Az idősek közül néhányan egészen szép borokat készítettek, de teljesen más szemlélettel. Nem volt terméskorlátozás, fürtleválogatás. Az első szüretünkkor még a családunk is elszörnyülködött, amikor préselésnél azt mondtuk: jó, ennyi elég, álljunk meg. A nagyszüleink ugyanis három napig is préseltek, hogy egy centiliter se menjen kárba. Csodálom ezt az alázatot és tiszteletet a természet iránt. Ha a Jóisten sokat adott, teremjen sokat – mi ebben a világban nőttünk fel. Amikor aztán a tanulmányaink, szakmai tapasztalataink alatt megismertük a haladóbb, minőségi szőlőtermesztő és borkészítő szemléletet, rájöttünk, hogy itt is meg lehet valósítani őket. De meg kellett küzdenünk az egészséges egyensúlyért, amely tiszteli és megtartja az idősektől átvett tudást, mégis tud újítani, előrébb haladni.
Eleve azzal a szándékkal vágtak bele a szőlőművelésbe, hogy elsőrangú, éttermekben árult borok készüljenek?
Igen. Mindig az volt a célunk, hogy ha valamit csinálunk, akkor abból a lehető legjobbat hozzuk ki. A kezdetekkor eldöntöttük, hogy mindennek az origója a szőlő, elsősorban azzal kell foglalkoznunk. Olyan szőlőt kell művelni, amely a legtökéletesebb alapanyag: amely koncentrált, egészséges, amely minden törődést megkap, hogy a pincében már ne kelljen hozzányúlni. Hisszük, hogy csak úgy lehetünk hitelesek és őszinték, és akkor tudjuk megmutatni az embereknek a vidék adottságait, ha a bor semmi másról nem szól, csak a termőhelyről és a szőlőről. Ezért is kezdtünk eleve organikusan gazdálkodni.
A fajtaválasztásban a meglévő, itteni szőlőkre alapoztak?
Az első parcelláink meglehetősen vegyes területek voltak. Mondhatni alkalmatlanok a minőségi borkészítésre a kezelhetetlenségük miatt. Félhektáros területen volt vagy tizenkét fajta, egy része csemegeszőlő, egy része vörös, egy része fehér. Az elején mindent külön szüreteltünk, így volt húsz liter kunleányunk, harminc cserszegink, harmincöt traminink, negyven liter zweigeltünk és ötven kadarkánk. Emiatt gyorsan megismertünk elég sok fajtát ahhoz, hogy eldönthessük, mi áll jól a borvidéknek. Az autentikus, helyi, Kárpát-medencei fajtákhoz mindig is vonzódtunk, ezért a kezdetektől fogva kövidinkát, olaszrizlinget, kékfrankost és kadarkát szerettünk volna. Ez a négy alapfajta nálunk. Ehhez jött még egy kis hárslevelű és egy kevés rajnai rizling.
Nemcsak a borvidéknek adták meg ezzel a becsületet, hanem ezeknek a fajtáknak is, amelyeket nem szokás a minőségi borok között számontartani.
A tramini és a kövidinka volt az első két borunk, amely Michelin-csillagos étterem kínálatába került. Emlékszem, majdnem elsírtam magam, mikor megláttam a Costes étterem borlapján a világ és Magyarország neves borvidékei között, hogy „Kövidinka – Sziegl Pince, Hajós–Bajai borvidék”. Nem magunkra voltam elsősorban büszke, hanem a fajtára és a borvidékre. Hogy bebizonyította, van itt potenciál, és ez a vidék is képes a csúcsminőségre. Ráadásul nem is kell hozzányúlni, mert magától tudja.