Öt forintért Kuglert venni, áhítozott József Attila. Kuglert, vagyis mignont, mert ezt a süteményt Kugler Henrik honosította meg az 1870-es években országban. A cukrászmester, aki éppen ma 190 éve született, hasonlóan ambiciózus és tehetséges mesteremeber volt, mint kiválasztott utóda, Gerbeaud Emil, akinek üzletét átadta. Mégis jóval kevesebben ismerik a nevét, és sokan csakis ebből a versből.
Pedig Kugler nevéhez a mignonon kívül sok újítás fűződik, például nála lehetett először az üzlet elé kihelyezett magas asztaloknál állva elfogyasztani a finomságokat. Ő használt elsőként papírtálcát, övé volt az első igazán nagy és látványos kirakat, és néhány megmaradt doboz formája alapján nem merészség arra következtetni, hogy ő kezdett el macskanyelvet gyártani, nem Gerbeaud (ez persze semmit sem von le a Gerbeaud Emil érdemeiből).
Nagyapja, Kugler Jakab 1788-ban nyitott cukrászdát Sopronban, amit aztán apja, Kugler Antal vett át. 1847-ben a család Budapestre költözött, hogy ott nyissanak üzletet. Henrik még a soproni üzletben kezdte kitanulni a cukrászatot, majd külföldi vándorútján svájci, német, angol és francia mesterektől tanult.
A József nádor téren nyílt cukrászdába a finom fagylalt, az egzotikus fűszerekkel készített teasütemények és egyéb nyalánkságok miatt egyre többen jártak. Henrik udvari szállító lett, és övé volt a megtiszteltetés, hogy a királyi pár karácsonyfáját édességekkel díszítse, legyen az a Várban vagy Gödöllőn.
Onnan helyezte át székhelyét az akkor Színház, később Gizella, ma Vörösmarty térre, oda, ahol ma is áll, csak már nála is híresebb utóda, Gerbeaud nevét viselve.
Rejtély, miért keresett magának utódot Kugler Henrik, amikor volt hét fiútestvére – és egy lány, aki segített neki az üzlet vezetésében –, családi haragról szó sem volt, és maga Kugler sem volt rossz egészségi állapotban. Mégis egy fiatal és ambíciózus svájci cukrásszal kezdett tárgyalni 1882-ben Párizsban, aki 1884-ben feleségével el is jött Pestre, és átvette az üzletet.
Kugler nem ajándékba adta a cukrászdát, Gerbeaud Emilnek havonta fizetnie kellett érte, ezért a cég neve még sokáig, 1905-ig ez volt: Kugler utóda Gerbeaud. Két korrekt ember állapodott meg egymással, mindketten tartották magukat ehhez.
Kugler 75 évesen halt meg, vagyonát testvérei gyerekei között osztotta szét, hiszen ő nem alapított családot.
A tökfőzelék dicsérete – Életútinterjú a séfek séfével, Kalla Kálmánnal | Magyar Krónika
Az ő szakácskabátjából bújt elő a mai gasztronómia minden nagy alakja. A Gundel legendás séfe Paul Bocuse-nek tökfőzeléket kínált.