1965 tavaszán, 60 évvel ezelőtt történt, hogy egy férfi fényt látott, és elindult annak irányába. Így jutott el a 295-ös határkőnél a Szovjetunióba. Az úriembert a szovjet határőrök március 29-én reggel fogták el, majd koradélután a 215-ös határkőnél visszaadták a magyar állambiztonsági szervek felderítő alosztályának.
A tiszaviden lakó férfi előző nap délután átbiciklizett a szomszédos Tiszaadony községbe, ahol a szövetkezeti vendéglőben italozásba fogott. Innen továbbállt, és Tiszakerecseny község italboltjánál folytatta a megkezdett tevékenységet. Saját bevallása szerint nagyjából 24 pohár sört fogyasztott el, legalábbis ennyire emlékezett. Ezt követően hajnali 2 óráig bolyongott Tiszakerecseny utcáin, majd fényt látott, és elindult annak irányába. Pechjére a fény forrása egy határátkelő volt, amelyet elhagyva átlépett a Szovjetunió területére. Annyira részeg volt, hogy a cipőit is elhagyta, mezítláb sikerült megtennie 300 métert az akkor szomszédos ország területén, amikor egy határőr elfogta. Rövid külföldi tartózkodás után a baráti szervek visszaadták a férfit magyar kollégáiknak.
Szerencséjére a hatóságok látták, nem állt szándékában határt sérteni, hiszen sokáig azt sem tudta hol van. Rokonai nem éltek a Szovjetunióban, így oka sem igen lehetett az átkelésre. Végül az esetet némi dorgálással és feltehetően erős másnaposságggal megúszta.
Az esetről az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára (ÁBTL) számolt be közösségi oldalán. A történetről szóló jelentés itt olvasható. A hasonló ügyekről született cikkeink itt elérhetőek.
Államvédelmi negyed
Az ÁBTL Eötvös utca 7. alatt található központja szimbolikus helyszín is egyben. A főváros ostroma során megrongálódott épületbe feltehetően már 1945 elején beköltözött Péter Gábor budapesti politikai rendőrsége. Itt alakították ki a panaszfelvevő irodájukat is, ahol a háborús bűncselekmények, valamint a nyilas tömeggyilkosságok tanúinak bejelentéseit várták. Érdekesség, hogy egy rövid ideig a budapesti rendőrfőkapitány helyettese, Kádár János innen végezte a munkáját.
Az épületet hamar elhagyta a politikai rendőrség, még februárban átköltöztek az Andrássy út 60-ba, csak a panaszfelvevő iroda maradt. Az épület, valamint az úgynevezett államvédelmi negyed történetét a fentebb olvasható cikkünkben írtuk meg.
Nyitókép: Italbolt, 1962. Fortepan / Bauer Sándor