A száz éve elhunyt Fraknói Vilmos püspök, egyháztörténész, történetíró síremlékét teljes körűen felújíttatta a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI).
Fraknói Vilmos a 19. századi tudománytörténet meghatározó alakja, aki egykor az MTA főtitkára is volt. Fraknói imponáló mennyiségű és minőségű életművet hagyott hátra: 63 kötetet, 199 tanulmányt, 230 lexikonszócikket, 15 recenziót és csaknem 100 tudománypolitikai, közéleti írást. A katolikus egyház befolyásos előljárójaként, tudósként és vezető tudománypolitikusként sem zárkózott el a hétköznapi valóságtól.
Örökségünk megőrzése nem korlátozódhat a szellemi örökség továbbadására. Fizikai mivoltukban is meg kell őriznünk és méltó állapotban kell tartanunk azokat a helyeket, ahol emlékezhetünk, ahol leróhatjuk kegyeletünket. Ennek jegyében idén megújult a nagy utazó, Vámbéry Ármin és a 100 éve elhunyt Zielinski Szilárd építőmérnök, valamint a 200 éve született Zirzen Janka pedagógus síremléke is.
Fraknói Vilmos síremlékének restaurálása több mint kétmillió forintból valósult meg halála évfordulójára. A síremléket Damkó József készítette, aki még Fraknói életében mintázta meg a püspök mellszobrát.
Kiemelendő, hogy bár az MTA tudományos nimbusza az egykori püspök főtitkársága idején teremtődött meg, Fraknói tudományos öröksége elsődlegesen a történelemtudományé. Elvitathatatlan tény, hogy a történész munkásságát több évtizedes római kutatásai, virtuális, majd székhelyt is nyerő római intézete, vatikáni sorozatai európai távlatba helyezték és helyezik mindmáig.
Fraknói Vilmos Frankl Vilmos néven született Ürményben, édesapja uradalmi orvos volt. Középiskoláit Nagyszombatban és az esztergomi bencés gimnáziumban végezte, érettségi után Pesten tanult bölcsészetet és teológiát. 1865-ben szentelték pappá, 1875-től az Országos Széchényi Könyvtár elődintézményének vezetője volt. Nagyváradi kanonok, később arbei címzetes püspök lett. Fraknói Vilmos 1924. november 20-án halt meg, testét az MTA palotájának oszlopcsarnokában ravatalozták fel. November 23-án Prohászka Ottokár püspök temette el, a szertartáson részt vett Klebelsberg Kuno vallás- és közoktatásügyi miniszter és Berzeviczy Albert, az MTA elnöke is. |
(MTI)
Fotó: Fiumei úti sírkert / Facebook