Pécs mellett, a Mecsek lábánál, az öt tó völgyében, Orfű védett falurészén, Tekeresen áll a Levendula Porta és Pajtaszínház. A 19. századi sváb parasztpolgári házba a tulajdonosok, Szabó Krisztina és Hadobás Béla azonnal beleszerettek, és elkezdték felújítani. Régi álmuk volt egy olyan hagyományőrző szálláshely kialakítása, amely illeszkedik a tájba. Az ilyen épületek a település múltját, hagyományait, identitását őrzik, így a korhű felújítás révén a helyiek is jobban kapcsolódhatnak gyökereikhez.
Hagyományőrző szálláshelyként született újjá a tekeresi porta | Magyar Krónika
Orfű védett falurészérén Hadobás Béla, a Levendula Porta és Pajtaszínház tulajdonosa a település és az épület történetéről mesélt a PajtaKult stábjának.
A ház udvarában egy 200 négyzetméteres pajta áll. A tulajdonosok arra vágytak, hogy a régi gazdasági épület felújításával és új, közösségi funkciókkal való ellátásával a helyi közösségnek is értéket teremtsenek. Ahogy Horváth László, a PajtaKult kulturális igazgatója korábban hangsúlyozta: egy – adott esetben akár már műemlékké nyilvánított – pajta karbantartásával, fejlesztésével, illetve tevékenységének, programkínálatának szélesítésével a helyi közösséget is megerősítik. A PajtaKult csapata a felújított pajtákról azt a visszajelzést kapta, hogy a vidéki és a határon túli közeg is ki van éhezve ezen új érzésekre, értékekre.

Krisztina és Béla egy olyan színházat álmodott a pajtába, amely művészeti csoportok próbahelyszíneként üzemelhet. Krisztina elmondása szerint néptáncosok, népdalénekesek, színjátszó csoportok, zenekarok szokták birtokba venni az épületet. A körülbelül egyhetes próbafolyamatokat mindig a helyieknek adott ingyenes koncerttel vagy előadással koronázzák meg, így a kis település lakói nagyon várják az idelátogató csoportokat. Az újjászületett pajtatér ezen alkalmakor lehetőséget ad a helybélieknek is a találkozására, ezáltal erősítve az összetartozást.
A pajtában a 80 négyzetméteres, parkettás színpadon kívül egy autentikus parasztkonyhát és egy kézművesteret is kialakítottak. Az épületet gyönyörű kert övezi, amelyben nevéhez híven levendula is virágzik, bár ahogy Krisztina elmondja, a növénynek a belső udvar nem annyira kedvez, ezért más virágokkal – muskátlival, pünkösdi rózsával, orgonával – is színesíti a kert növényzetét.

A gondosan felújított épületek növelik a település vonzerejét is. Krisztina és Béla elsőrendű szempontja a porta felújítása során a hagyományőrzés és az értékmentés volt. Az autentikus sváb parasztház három – Tulipán, Rozmaring és Vadrózsa nevű – szobájának berendezéséhez az egykor itt élő emberek örökségét mentették meg. A tálaló, a hálószobabútor vagy a fésülködő asztal mind a valamikori sváb családok emlékét őrzi.
Fotók: Levendula Porta és Pajtaszínház oldala