Eötvös Loránd fizikus, feltaláló – a torziós inga atyja –, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke (1889–1905), valamint Magyarország egykori kultuszminisztere (1894–1895) többek között szeretett hegyet mászni és fotózni is. Halála után több ezer fotográfiát hagyott az utókorra. Ezekből vált elérhetővé 430 kép a Fortepan felületén.

„A képek két forrásból, a Földtani Szolgálat és a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum gyűjteményéből származnak. Ebben a rendhagyó összeállításban először láthatóak együtt a két közgyűjteménybe került életmű legfontosabb felvételei. Sztereó fotók és üvegnegatívok a századfordulós Budapestről, az Alpokban tett magashegyi túrákról és fizikai kísérletekről. A XIX. század vége egy kalandkedvelő, kísérletező polihisztor kameráján keresztül” – írják.

Eötvös úgy tekintett a fényképre mint a megismerést segítő képalkotási eszközre, amely segítségével dokumentálni lehet az emberiség nagyszerű teljesítményeit. Képeit precizitás és tudományos attitűd jellemzi.

Kamerájával megörökítette a XIX. század végi Budapestet. Képein láthatjuk a tudomány és technika vívmányait, a fejlődő, hidat építő, közlekedő fővárost, amely folyamatosan épül: lakóházak, gyárak, kikötők lepik el. Ezen felül Eötvös a fejlődő főváros mikrovilágában is elidőzött, lefotózta az utcát, annak közlekedési eszközeit, lakóit, ugyanakkor megörökítette a polgári létforma részét, a ráérős sétákat, az állatkerti látogatásokat – olvasható az Index cikkében.

Az írásból kiderül, hogy Eötvös előszeretettel készített sztereóképet, ami a kor meghatározó technikájaként képes volt térhatást csempészni a kétdimenziós fotográfiába. Az osztott képek két felvevőgéppel vagy alkalmanként két összehangolt objektívet magába foglaló egyetlen sztereó fényképezőgéppel készítette, így elérve a térhatást. Mindez azt is jelentette, hogy akár két gépet is magával kellett cipelnie a törékeny üveglemezek és az állvány mellett.

A fizikus fotográfiáiból többek között olyanokat válogattunk, amelyeken lányaival mászott hegyet, akik korabeli ruhában és szalmakalapban kapaszkodtak a sziklákon. Ezen kívül családi piknik, tenisz, vitorlázás és egy állatkerti víziló is feltűnik Eötvös képein. Utóbbi állatot egyébként Jónásnak hívták, mögötte pedig a régi állatkert Lohr Antal-féle zsiráfháza látható, amit 1910 körül bontottak le – olvasható Zubreczki Dávid blogger, író Facebook-oldalán.

Eötvös fotóit a Fortepan gyűjteményében tekinthetik meg az érdeklődők.

Nyitókép: Fortepan /