Április 12-én, az első ember űrrepülésének 64. évfordulóján tartja soron következő családi napját a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum. A Magyarok az űrben című tematikus rendezvényre 10 és 16 óra között számos interaktív, családbarát program várja a látogatókat.

A nap során a látogatók megismerkedhetnek az űrkutatás történetével, a magyar vonatkozású műszerekkel és a csillagászat alapjaival. Előadások hangzanak el az űrhajósok mindennapjairól, valamint arról, milyen szerepet töltöttek be magyar eszközök – mint a Pille vagy a Puli – a nemzetközi űrmissziók során.

A legkisebbeket naprendszert bemutató workshopokkal, távcsöves napfoltmegfigyeléssel és retro diavetítéssel várják, ahol még az is kiderül, hogyan képzelték el a Holdon való életet 1963-ban, a távoli jövő, 2111 szemszögéből. A LEGO-rajongók külön örömükre az űrhajózáshoz kapcsolódó készletekkel is találkozhatnak.

A rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál arra is, hogy a látogatók közelebbről megismerjék a Műszaki Tanulmánytár gyűjteményét, amely 16 ezer műtárgyat őriz a magyar műszaki örökségből. Itt található többek között a MESZ-I, az első magyar digitális számítógép, Jedlik Ányos dinamója, Petzval József portréobjektívje, valamint Dulovits Jenő korszakalkotó Duflex fényképezőgépe is.

A program az általános belépőjegy megváltásával látogatható: felnőtteknek 1000, diákoknak és nyugdíjasoknak 500 forintba kerül. A kedvezményekről és díjmentes belépésről a múzeum honlapján lehet tájékozódni.

A Műszaki és Közlekedési Múzeum családi napjai az év során további izgalmas témákat dolgoznak majd fel, mint például a magyar találmányokat, a hazai rádiózás történetét vagy Széchenyi István örökségét. A részleteket a múzeum Facebook-oldalán követhetik az érdeklődők, ahol a Múzeumok Éjszakájára és a Múzeumok Majálisára tervezett eseményekről is hírt adnak majd.

•••

Portrénk a legendás életű csillagászattörténészről, Bartha Lajosról itt olvasható:

Fotó: Szikora Zsombor (MMKM)