A Magyar Állami Népi Együttes Akkor és most sorozatában azokat a gyűjtéseket, évtizedes felvételeket, archív anyagokat közlik, amelyekből még ma is rengeteget tanulnak; táncosokat, akiknek a táncaiból ők is sokat merítettek. Az együttes ezzel a sorozattal tiszteleg a régiek előtt, egyúttal bemutatják kedvenc felvételeiket, hogy a közönség is lássa, milyen forrásokból, mivé érik a táncosokban egy-egy mozdulat. A sorozatot ide kattintva éri el.
Tánccal kel életre a népviselet – Lőrincz Beáta táncpedagógus-viselettervezővel beszélgettünk | Magyar Krónika
Amikor a ruhák életre kelnek címmel mutatták be Lőrincz Beáta viseletkiállítását a Polgárok Házában. A tárlat apropóján a táncpedagógus-viselettervezővel többek között arról beszélgettünk, miért fontosak a néphagyományok a mai világban, és mit tanulhat a modern ember a népművészetből.
Szendrődi Eszter és Bollók Ákos táncosok elárulták, hogy több archív felvétel között vacilláltak. Olyan anyagot szerettek volna választani, ami mindkettőjükhöz közel áll, amelynek az eltáncolásában meg tudják mutatni magukat. Végül a kéki lassú csárdás mellett döntöttek. A felvételen szereplő nő virtuozitása, rátermettsége, valamint férfi párjának az érintés nélküli, különböző gesztusokkal történő vezetése ragadta meg őket.
Ilyen volt a magyar csárdás akkor és most:
Nyiókép: YouTube / Hagyományok Háza